Kredyt hipoteczny indeksowany do euro – Polbank / Raiffeisen Bank – powództwo na 353.986,16 zł oddalone

Raiffeisen BankRaiffeisen Polbank
fot. materiały prasowe Raiffeisen Bank

Nieważne, czy masz kredyt w złotówkach, euro czy frankach szwajcarskich. Kredyt indeksowany czy denominowany. Gotówkowy czy hipoteczny. W każdej sprawie jest szansa wygrać z bankiem, reprezentowanym dodatkowo przez renomowaną kancelarię prawną, jeżeli właściwie się do tego przygotujesz i nie popełnisz błędów. Dziś kolejny dowód na to, że kredyty walutowe, czy to w EUR czy CHF nie są tutaj wyjątkiem.

Gdy 5 miesięcy temu w artykule:  AntyWindyk bierze się za franki czyli koniec problemów z kredytami w CHF pisaliśmy, że mamy rozwiązanie dla kredytobiorców walutowych, ale jeszcze nie mieliśmy dowodu w postaci wyroku, wielu – nawet stałych czytelników – pisało, że nie wierzą w nasz sukces, że to niemożliwe. Wówczas mogliśmy jedynie prosić Was o odrobinę wiary i cierpliwości. Nie trzeba było czekać długo na pierwszy wyrok w sprawie frankowicza – w listopadzie 2016 zakończyła się sprawa z bankiem o zapłatę z tytułu niespłaconego kredytu hipotecznego w CHF, którą prowadziliśmy – pisaliśmy o tym w artykule: Przełomowa wygrana kancelarii AntyWindyk w sprawie frankowicza z bankiem Pekao SA – długu nie ma! Kolejne 3 miesiące i możemy Wam przedstawić kolejną wygraną sprawę dotyczącą kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty obcej, tym razem do euro.

Historia jakich wiele, Kilka kredytów, utrata dochodów, spłacanie z oszczędności, wielokrotne wnioski o restrukturyzacje i ugody, bez rezultatu. Raiffeisen Bank, który wszedł w prawa i obowiązki Polbanku najpierw wypowiedział kredyt gotówkowy, wystawił BTE i rozpoczął egzekucję komorniczą, by niedługo później wypowiedzieć także umowę kredytu hipotecznego. Warto dodać, że klientka mimo wypowiedzianych umów i egzekucji komorniczej, nadal wpłacała do banku pieniądze prosząc o wznowienie umów, bezskutecznie. Gdy machina ruszy, rzadko można ją zatrzymać.

Nam udało się to dopiero w sądzie, w sprawie dotyczącej kredytu hipotecznego. Wartość przedmiotu sporu bank określił na 353.986,16 zł. Został złożony pozew do e-sądu, gdzie bank uzyskał nakaz zapłaty.

Nakaz zapłaty na 353.986,16zł
Nakaz zapłaty na 353.986,16zł

Po skutecznym złożeniu sprzeciwu, sprawa została przekazana do rozpoznania do Sądu Okręgowego w Warszawie. Klientka otrzymała pozew wraz z całą masą załączników.

Pozew - SO w Warszawie Pozew - SO w Warszawie

 

Po krótkiej wymianie pism procesowych, sąd ogłosił wyrok:
ODDALA POWÓDZTWO

Podnieśliśmy szereg argumentów, z których część okazała się zasadna, m.in. zarzut niewykazania istnienia wierzytelności co do zasady jak i co do wysokości, o czym piszemy od 2 lat. Skończyły się czasy, kiedy nikt się nie bronił, a sądy “klepały” bankom wszystko, jakby te przedstawiały prawdę objawioną. Liczą się DOWODY! Musimy dodać, że mimo, iż szeroko opisaliśmy kwestie związane z walutowością i indeksacją, sąd nie odniósł się do tej części naszych zarzutów pozostawiając je “bez komentarza”.   Nie do końca podoba nam się takie podejście ale cóż – póki co, to bank ma problem. Czekamy na ewentualną apelację. Wyrok dowodzi jednak tezy postawionej w artykule z sierpnia 2016r., w którym wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie ma znaczenia w jakiej walucie i z jakim rodzajem zobowiązania bankowego mamy do czynienia – w każdej sprawie jest szansa wygrać, a przy kredytach walutowych – szanse są jeszcze większe. Poniżej fragmenty uzasadnienia wyroku:

Kredyt indeksowany w euro - Polbank / Raiffeisen BankUzasadnienie wyrokuKredyt indeksowany w euro - Polbank / Raiffeisen BankKredyt indeksowany w euro - Polbank / Raiffeisen BankKredyt indeksowany w euro - Polbank / Raiffeisen Bank

Dlatego jeżeli masz problem z dalszą spłatą swojego kredytu we frankach, euro bądź w innej walucie obcej lub już zaprzestałeś spłaty i:

 • chcesz za wszelką cenę ocalić dom ale nie stać Cię na dalszą spłatę rat , lub
 • chcesz pozbyć się nieruchomości wraz z długiem, który znacznie przekracza wartość lokalu

zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy wpisując w temacie:

PROBLEM Z HIPOTEKĄ – Imię Nazwisko – kwota zadłużenia 

W treści zaś opisz swoją sytuację udzielając następujących informacji:

 • Nazwa pierwotnego wierzyciela (np. BZ WBK, mBank, Getin Bank):
 • Rodzaj zobowiązania (np. pożyczka hipoteczna, kredyt hipoteczny):
 • Jaka była pierwotna kwota kredytu:
 • Jaka jest łączna kwota zobowiązania na dzień dzisiejszy:
 • Jaka jest aktualna wartość rynkowa zabezpieczenia (nieruchomości):
 • Czy były podpisywane jakieś ugody/porozumienia, jeśli tak to z kim:
 • Czy dług został sprzedany, jeśli tak to komu i kiedy:
 • Na jakim etapie obecnie jest sprawa (np. umowa aktywna, wezwanie do zapłaty, umowa wypowiedziana, nakaz zapłaty, egzekucja komornicza):
 • Opisz krótko swoją sytuację majątkową (aktualne dochody, posiadane zobowiązania, posiadany majątek), jakie masz oczekiwania w stosunku do naszych działań, przedstaw wszystkie informacje, które wg Ciebie mogą być istotne podczas analizy i opracowywania strategii:

Przedstawimy Ci możliwe rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji, możliwości i preferencji. Nie daj się zastraszyć i zmanipulować. Weź swoje sprawy w swoje ręce i podejmij obronę.

35 comments

 1. Cześć, może to głupie pytanie ale czy dziś banki dalej stosują kruczki w umowach i zabronione zapisy?
  Czy jest to już melodia przeszłości?

  1. Banki stosowały, stosują i będą stosowały różne zapisy, aby osiągnąć z tego jak największą korzyść. Jeżeli mam przed sobą umowę kredytową, w której kwota kredytu brutto wynosi 30 tys zł, a prowizja i ubezpieczenia wynoszą łącznie … 26 tys, a do wypłaty dla klienta są 4 tys zł, to jak to nazwać?

 2. I może kolejne głupie, ale zastanawiam się czy Panowie prowadzący tą kancelarię nie mieli momentów kiedy bali się o swoje zdrowie?
  Wszak banki fortune straciły przegrywając z wami w sadach, za mniejsze pieniądze ludzie walczą.

 3. I może kolejne głupie, ale zastanawiam się czy Panowie prowadzący tą kancelarię nie mieli momentów kiedy bali się o swoje zdrowie?
  Wszak banki fortune straciły przegrywając z wami w sadach, za mniejsze pieniądze ludzie walczą.

 4. Cześć, może to głupie pytanie ale czy dziś banki dalej stosują kruczki w umowach i zabronione zapisy?
  Czy jest to już melodia przeszłości?

  1. Banki stosowały, stosują i będą stosowały różne zapisy, aby osiągnąć z tego jak największą korzyść. Jeżeli mam przed sobą umowę kredytową, w której kwota kredytu brutto wynosi 30 tys zł, a prowizja i ubezpieczenia wynoszą łącznie … 26 tys, a do wypłaty dla klienta są 4 tys zł, to jak to nazwać?

 5. Raiffeisen od roku ma nową centrale więc może warto zaktualizować zdjęcie 😉 bo inna firma pod tym adresem Wam wytoczy proces o zniesławienie 😉

 6. Fragment orzeczenia, z którego nic nie wynika. Nie wiadomo na jakiej podstawie powództwo zostało oddalone. To mogło być wszystko i mogło to nie mieć nic wspólnego z tym, że był to kredyt frankowy. A autor jednoznacznie sugeruje, że “ratuje” kredytobiorców posiadających takie kredyty. To naciąganie.

  1. Autor wyraźnie pisze, że:

   “Musimy dodać, że mimo, iż szeroko opisaliśmy kwestie związane z walutowością i indeksacją, sąd nie odniósł się do tej części naszych zarzutów pozostawiając je “bez komentarza”. Nie do końca podoba nam się takie podejście ale cóż – póki co, to bank ma problem. Czekamy na ewentualną apelację. Wyrok dowodzi jednak tezy postawionej w artykule z sierpnia 2016r., w którym wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie ma znaczenia w jakiej walucie i z jakim rodzajem zobowiązania bankowego mamy do czynienia – w każdej sprawie jest szansa wygrać, a przy kredytach walutowych – szanse są jeszcze większe.”

 7. Zaciągnąłem kredyt hipoteczny w CHF w 2007r. w Powszechnej Kasie Oszczędności na kwotę 112 000 CHF wtedy równowartość 270 000 ZŁ po 10 latach spłaty zostało mi 86 161CHF równowartość 345 600 ZŁ czy można coś z tym zrobić?

  1. Potencjalnie można, pracujemy właśnie nad rozwiązaniem problemu osób takich jak Pan.
   proszę zgłosić się przez formularz kontaktowy w dziale KONTAKT , napiszemy do Pana gdy będziemy mieli gotowe rozwiązanie.

 8. Każdy klient nawet nie najbieglejszy w prawie wygra przed sądem jeżeli Bank występujący z pozwem nie będzie posiadał oryginału umowy kredytowej. Nie ma umowy nie ma sprawy. To wszystko a chwalą się jakby “Amerykę” odkryli. To było już znane wcześniej. Bank dysponujący oryginałem umowy zawsze wygra. Polbank został przejęty przez raiffiesen i część dokumentów jak widać zaginęła w archiwach. Bywa teraz to Bank ma problem. Jedno jest pewne nie jest to zasługa prawników tylko pracowników Banku lub firm ich obsługujących bo ktoś z nich zgubił dokumenty. Pytanie jedno jest na jakiej podstawie w takim razie klient otrzymał wypłatę środków? Zawsze można podnieść dowody pośrednie tzn. potwierdzenie przelewu kopia aktu z nr rachunku na który Bank przelał środki itp itd. Jak do tego podejdzie sąd trudno powiedzieć. Faktem jest że wyciąg z ksiąg Banku jest niewystarczający.

  1. A kto powiedział, że bank nie posiadał oryginału umowy? Wręcz przeciwnie, sąd ustalił, że strony zawarły umowę i sąd ją widział, dał jej wiarę a co do jej prawdziwości i wiarygodności nie miał żadnych wątpliwości i to wynika wprost z wyroku.

 9. co zrobic jak kredyt byl wziety w 2005 roku i powiedziano że sprawa jest przedawniona? da sie cos z tym zrobic ? pozdrawiam

 10. Jedna sprawa wygrana w I instancji a piejesz z dumy jakbyś co najmniej uzyskał uchwałę pełnego składu sądu najwyższego. Uwielbiam prawników którzy wygrają jedną sprawę i już są specjalistami w tej dziedzinie.

 11. Witam , z opisu nt zgłoszenia kredytu można wnioskować iż zajmujecie się kredytami z którymi jest problem przy splacaniu. A czy zajmujecie się kredytami chf które są aktywne, splacane terminowo jednak z klauzulą abuzywna ?

  Pozdrawiam
  Maciej

  1. Jesteśmy w trakcie opracowywania takiego rozwiązania, ale na ten moment jeszcze tego nie praktykujemy. Nie jest to naszym priorytetem. Za chwilę pojawią się dziesiątki kancelarii które będą oferowały “odfrankowienie” kredytu. Dlaczego? Bo jest na to popyt. Tylko zanim ktokolwiek odda komukolwiek swoją sprawę polecam poprosić o choćby jeden wyrok korzystny dla ich klienta, najlepiej prawomocny. Bo powiedzieć, że coś się da, a umieć to zrobić, to dwie różne sprawy. Wg naszej wiedzy jak dotąd nie zapadł żaden prawomocny wyrok nakazujący przeliczenie kredytu walutowego po kursie z dnia jego uruchomienia.

 12. Gratulacje! Mam nadzieję, że napiszecie na blogu gdy wyrok się uprawomocni, ewentualnie opiszecie przebieg postępowania w II instancji (szczerze wątpię żeby bank tak łatwo odpuścił tyle kasy, raczej będą apelować). Pozdrawiam.

 13. Dziś po przeczytaniu tego posta napisalam do Panów maila. Kredyt w euro również w tym banku. Ciekawa jestem czy dotarł i kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi.
  Pozdrawiam.
  Aleksandra. J.

    1. Mamy wiele spraw w toku, ale hipoteczne trwają one po 1-2 lata więc nie sposób przewidzieć kiedy będziemy mogli coś opublikować. Zapewne wkrótce będzie coś nowego.

  1. Banki wrobily nie tylko kredytobiorcow, ale tez posrednikow. (Wtedy tylko banki wiedzialy, ze to przekret i ze PLN nie ma podstaw do utrzymani wartosci wzgledem walut “zachodu”.)
   Chwala panu Piotrowi za to co robi.:)
   Pozdrawiam Panie Piotrze!

   1. Tjaa.. teoria spiskowa ze banki wiedzialy i naciagaly. A biedny klient liczyl ze dostanie kredyt za pol ceny i teraz taki pokrzywdzony. Ehh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.