Wezwanie do zapłaty lub nakaz zapłaty z HOIST NSFIZ? Żaden problem!

99% wygranych spraw z Hoist
99% wygranych spraw z Hoist

O tym, że można wygrać z firmami windykacyjnymi i funduszami skupującymi bankowe długi pisaliśmy wielokrotnie, m.in. we wpisie: Jak wygrać z firmą windykacyjną czyli Kruk, GetBack, BEST, Ultimo i przyjaciele nam (i wam) nie straszne. Jest jednak pewna firma, z którą przegraliśmy tylko raz. Statystycznie daje nam to blisko 99% wygranych spraw. Kto jest takim mistrzem? Poznajcie Hoist.

HOIST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wchodzący w skład grupy Hoist Polska Sp. z o.o. działa od 2012 roku. Polska spółka wchodzi w skład dużej grupy działającej w kilku krajach w Europie, z siedzibą główną w Szwecji. Do niedawna wierzytelności należące do HOIST I NSFIZ obsługiwała Kancelaria Navi Lex, w tej chwili wszystko dzieje się już pod szyldem HOIST.

Fundusz ten skupuje wierzytelności od różnych banków, ściśle jednak współpracuje z Euro Bankiem, prowadząc działania windykacyjne w imieniu banku, a także skupując od niego portfele przeterminowanych wierzytelności. Często trudno rzekomemu dłużnikowi zorientować się, kto tak na prawdę jest jego wierzycielem, ponieważ zdarza się, że klient zaprzestając spłaty kredytu, zostaje przekazany do windykacji firmie zewnętrznej. Ta natomiast z czasem kupuje taki dług i prowadzi działania windykacyjne już w swoim imieniu. W poniższym przykładzie mamy jednak sytuację zaskakującą. Hoist kupuje dług od banku, a działania windykacyjne w imieniu funduszu… prowadzi bank:

Hoist - cesja wierzytelnościHoist - cesja wierzytelności

Analogiczna sprawa trafiła do e-sądu i w pozwie czytamy, że powodem jest Hoist, ale jako pełnomocnik powoda czyli funduszu działa bank – Euro Bank S.A. – Biuro Obsługi Należności:

Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciwHoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw Hoist - nakaz zapłaty - esąd - sprzeciw

Jeżeli ktoś nie miał do czynienia wcześniej ze sprawami sądowymi, ma niewielkie szanse zorientować się gdzie jest w końcu ten dług i kto tu jest powodem i w imieniu kogo i na czyją rzecz działa. Powyżej przedstawiamy taką właśnie sytuację. Paradoksalnie – przykład ukazuje niezłą patologię, która miała miejsce w tej sprawie w esądzie. Powód składa pozew z wnioskiem o wydanie NZ, na niebagatelną kwotę, bo na ponad 150.000zł. Sąd stwierdza brak podstaw do wydania nakazu zapłaty – z grubsza – z uwagi na zakres żądania pozwu i kwestie wymagalności i przedawnienia odsetek  i przekazuje sprawę do rozpoznania do SR (swoją drogą – powinien do SO). Następnie wpływa zażalenie powoda, który swoje zażalenie opiera jedynie na tym, że:

[…]
brak jest podstaw do przekazania sprawy, albowiem nie ma jakichkolwiek podstaw do stwierdzenia, że nakaz zapłaty nie może być wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym (art. 499 k.p.c. w zw. z art. 505[28] k.p.c. , w szczególności z uwagi na wskazanie prawidłowego adresu pozwanego oraz jego numeru PESEL.

!?

Śpiewać każdy może, piszą bzdury, zupełnie nie na temat i sąd powinien to zażalenie oddalić. Mało tego – w zażaleniu wskazują zupełnie inny adres pozwanego niż w samym pozwie: inna ulica, inny kod pocztowy.

Co się jednak dzieje?

Sąd – bez wydania żadnego postanowienia o uwzględnieniu lub oddaleniu zażalenia – po rozpoznaniu pozwu, tak jakby dopiero co usiadł do nowego pozwu – wydaje nakaz zapłaty!

Celowo wklejamy wszystkie 9 stron akt sprawy, po kolei, aby była pewność, że niczego nie pominęliśmy. Dalej z istotnych czynności były już tylko zwrotki z doręczenia NZ na adres pozwanego i nadanie klauzuli wykonalności. Ilość absurdów w jednym, niepozornym postępowaniu w esądzie poraża.

Wracając jednak do głównego wątku sprawy czyli samego Hoist. Dlaczego wygrywamy z nimi niemal 100% spraw? Ciężko powiedzieć. Część długów jest przedawniona, tam sprawa jest stosunkowo prosta – fundusz cofa pozew po wniesieniu sprzeciwu i podobną strategię często przyjmują także inne fundusze. Jest jednak spora grupa długów, które nie są przedawnione, a mimo to, po pierwszym naszym mocnym piśmie procesowym, Hoist czasem cofa pozew. Są wreszcie sprawy, w których procesujemy się do końca i finalnie wygrywamy. Z czego wynika tak dobra statystyka?

Nasza teza jest taka, że procent osób, które w ogóle podejmują jakąkolwiek obronę jest bardzo mały, zaś procent osób, które podnoszą właściwe, merytoryczne zarzuty jest jeszcze mniejszy. Finalnie jest to niewielki promil wszystkich spraw. Powód cofając pozew przed pierwszą rozprawą może wnosić o zwrot połowy wniesionej opłaty od pozwu. Sądy – w zależności od okoliczności sprawy, często przychylają się do takiego wniosku. Jeżeli fundusz widzi, że argumenty są mocne i istnieje duże ryzyko przegranej, woli wycofać pozew i odzyskać część wniesionej opłaty niż ponosić koszty prowadzenia procesu przez profesjonalnego pełnomocnika, a na końcu przegrać i opłaty nie odzyskać. Czysta “ekonomika procesowa”.  

Nie da się ukryć, że co raz częściej zarówno fundusze jak i banki widząc, kto składa sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty i znając ich wartość merytoryczną, poddają się na starcie i oszczędzają siły na mniej wymagających przeciwników.

Dla rzekomych dłużników jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że przy podjęciu obrony z naszą pomoc, szanse na wygraną z Hoist wynoszą statystycznie 99%.

Na koniec kilka przykładowych, wygranych spraw z Hoist:

Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOIST Wygrana z HOISTWygrana z HOIST

I jedna, jedyna przegrana. Zarówno sędziowie I jak i II instancji totalnie odpłynęli, naszym zdaniem wyrok jest krzywdzący i absolutnie błędny, jeżeli uda nam się coś z tym zrobić – na pewno Was o tym poinformujemy.

Przegrana z HoistPrzegrana z Hoist

Jeżeli masz dług w HOIST Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, dostajesz wezwania do zapłaty lub otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu

– ZGŁOŚ SIĘ DO NAS –

poprowadzimy Twoją sprawę i z dużą dozą prawdopodobieństwa, graniczącą z pewnością – pozbędziemy się Twojego rzekomego długu.

 

SPROSTOWANIE

Aktualizacja 24.06.2017r, godz 17:50

W powyższym wpisie, na przykładzie akt sprawy złożonej przez Hoist do esądu wykazaliśmy schemat działania funduszu oraz błędy formalne i absurdy w wykonaniu esądu. Dodatkowo pojawiło się zdanie:

“Oczywiście w samym pozwie wskazano nieprawidłowy adres pozwanego i po naszej interwencji ostatecznie NZ został uchylony, sprawę przekazano do SO, a tam Hoist wycofał pozew, także historia zakończyła się happy endem, a postanowienie w tej sprawie znajdziecie poniżej, natomiast ilość absurdów w jednym, niepozornym postępowaniu w esądzie poraża.”

Niniejszym oświadczamy, że doszło do pomyłki po naszej stronie. Ostatecznie nie prowadziliśmy działań w tej konkretnej sprawie, a informacja w treści wpisu o pozytywnym jej zakończeniu była wyłącznie wynikiem pomyłki z inną sprawą z Hoist na bardzo zbliżoną kwotę. Głównym celem prezentacji tego przykładu było i jest przedstawienie mechanizmu działania funduszu i esądu, ponieważ schemat pozwu jest identyczny dla tysięcy spraw, nie zaś efekt końcowy tej konkretnej sprawy. Efekty końcowe zawsze dokumentujemy wyrokami. Wszystkie wyroki i postanowienia zamieszczone na blogu, także w tym wpisie dotyczą w 100% spraw, które osobiście prowadziliśmy.

Przepraszamy za wprowadzenie w błąd osoby zainteresowane.

16 comments

 1. pożyczka! pożyczka!! pożyczka!!!

  Szukasz renomowanej i akredytowanej prywatnej firmy pożyczkowej, która udziela pożyczek szansy na życie. Zapewniamy wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, pożyczki studenckie, pożyczki biznesowe, pożyczki inwestycyjne, konsolidację zadłużenia i inne. Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz pożyczki konsolidacyjnej lub hipoteki? Nie szukajcie już więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie wasze problemy finansowe należały do przeszłości. Pożyczamy fundusze osobom i firmom potrzebującym pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie jest wymagana kontrola kredytowa, gwarantowana w 100%. Chcę korzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że udzielamy rzetelnej i korzystnej pomocy, a chętnie udzielimy ci pożyczki.

  Napisz do nas dzisiaj na: (lucycharls50@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę.

 2. Kupiłem kartę sim od Orange i założyłem od nich internet mobilny i praktycznie od pierwszego dnia na ten nr telefonu zaczęły przychodzić sms-y od Hoist, że mam zadłużenie i przygotowana jest już ugoda. Dwa smy-y były też od M-banku, że “moje zadłużenie” zostało przekazane firmie windykacyjnej. Jestem zaszokowany. bo nigdy nie miałem konta w M-banku ani nic wspólnego z tym bankiem. Poza tym nie mam długów w innych bankach czy instytucjach, bo nigdy jak żyję nie brałem kredytu, pożyczki czy czegoś na raty. Zupełnie nie rozumiem tej sytuacji. Boję się odpowiadać na sms-y albo dzwonić na wskazane nr telefonów, bo jeszcze mnie w coś wrobią. Nie wiem co mam robić . Pomóżcie ))

 3. Kupiłem kartę sim od Orange i założyłem od nich internet mobilny i praktycznie od pierwszego dnia na ten nr telefonu zaczęły przychodzić sms-y od Hoist, że mam zadłużenie i przygotowana jest już ugoda. Dwa smy-y były też od M-banku, że “moje zadłużenie” zostało przekazane firmie windykacyjnej. Jestem zaszokowany. bo nigdy nie miałem konta w M-banku ani nic wspólnego z tym bankiem. Poza tym nie mam długów w innych bankach czy instytucjach, bo nigdy jak żyję nie brałem kredytu, pożyczki czy czegoś na raty. Zupełnie nie rozumiem tej sytuacji. Boję się odpowiadać na sms-y albo dzwonić na wskazane nr telefonów, bo jeszcze mnie w coś wrobią. Nie wiem co mam robić . Pomóżcie ))

 4. pożyczka! pożyczka!! pożyczka!!!

  Szukasz renomowanej i akredytowanej prywatnej firmy pożyczkowej, która udziela pożyczek szansy na życie. Zapewniamy wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, pożyczki studenckie, pożyczki biznesowe, pożyczki inwestycyjne, konsolidację zadłużenia i inne. Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz pożyczki konsolidacyjnej lub hipoteki? Nie szukajcie już więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie wasze problemy finansowe należały do przeszłości. Pożyczamy fundusze osobom i firmom potrzebującym pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie jest wymagana kontrola kredytowa, gwarantowana w 100%. Chcę korzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że udzielamy rzetelnej i korzystnej pomocy, a chętnie udzielimy ci pożyczki.

  Napisz do nas dzisiaj na: (lucycharls50@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę.

 5. Potrzebujemy pomocy właśnie odnośnie

  NSFIZ, bo ta firma po prostu oszukuje i kłamie i szwingluje dokumenty!!!

 6. Być może ja tylko tak trafiłem, miałem takie szczęście w nieszczęściu, ale przy moim długu cała sytuacja rozwiązała się w miarę kulturalnie. Do czynienia miałem z Getback. Spotkałem się z ich konsultantem, porozmawialiśmy szczerze, jakie mam możliwości spłaty, podpisaliśmy umowę i no cóż kilka stów w kieszeni miałem co miesiąc mniej, ale nie musiałem żebrać o jedzenie u rodziny czy coś w stym stylu

 7. Nie zawsze warto iśc w zaparte i czekać aż sprawą długu zajmie są sąd, każdy dzień to rosnące odsetki, a jak masz dług to sąd choćbyś stanął na głowie nie zawsze ci go umorzy, dlatego czasami warto podpisać ugodę.

  1. Tu nie chodzi o żadne umorzenie, ale o nieumiejętność udowodnienia zasadności i wysokości danego długu przez fundusz w sądzie, dlatego w przypadku Hoist akurat i naszej statystyce wygranych bliskiej 100%, można śmiało stwierdzić, że – szczególnie przy większych kwotach – nie warto podpisywać z nimi ugody tylko jednak podjąć obronę w sądzie.

 8. Hmmm ale będzie ciężko, bo ta przegrana sprawa jest poniżej 50 tysi, zatem niekasacyjna. Można próbować skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, ale tam się już trzeba szczególnie nagimnastykować przy wytykaniu Sądom rażących błędów. Dajcie znać jakby coś z tego wyszło 🙂

  1. Wszystko się zgadza. Analizujemy wszelkie możliwe warianty, ale prawdopodobnie nic nie wskóramy. Jak mawiał Stalin: “jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka”. W tym wypadku nie chodzi o naszą statystykę, tylko o człowieka, który ma niesłusznie zasądzone ponad 50.000zł do zapłaty. Takie sytuacje są dołujące, gdy wiemy, że wyrok powinien być inny i wszystko rozbija się o niekompetencje sędziów.

 9. Hoist ‘siadł’ mojej mamie na emeryturę, pobierają już kilka lat część jej pieniędzy przez komornika mimo że nigdy mama nie brała TAKIEJ kwoty..

  1. Mają wyrok/nakaz zapłaty więc siedzą. Trzeba przeanalizować sprawę, może da się to jeszcze cofnąć i nie tylko pozbyć się długu, ale jeszcze odzyskać część pieniędzy które podczas egzekucji zgarnął komornik. Proszę opisać sprawę przez formularz kontaktowy i koniecznie załączyć skany pisma od komornika z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.