Jak poprawnie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Jak poprawnie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Pierwsze pismo procesowe strony pozwanej jakim jest sprzeciw od nakazu zapłaty bądź odpowiedź na pozew, są najważniejszymi pismami w trakcie całego postępowania w pozwie o zapłatę. Dzieje się tak ze względu na konieczność podniesienia w treści sprzeciwu lub odpowiedzi na pozew wszelkich możliwych zarzutów na swoją obronę.

Niedopełnienie tego obowiązku zgodnie z art. 207 § 6 k.p.c. (rozdział 3 k.pc. tytuł: rozprawa) może skutkować pominięciem przez sąd spóźnionych twierdzeń i dowodów, a zgodnie z art. 207 § 3 k.p.c. – w toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi. Warto zaznaczyć, że niezłożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w ogóle, skutkuje jego uprawomocnieniem i zamknięciem drogi do obrony swoich racji w sądzie. Zatem jak poprawnie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty i dlaczego to tak ważne?

Pozwy o zapłatę – EPU

Zdecydowana większość pozwów o zapłatę kierowana jest do e-sądu, czyli wedle przepisów o elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Dla wierzyciela ma to dodatkowe plusy, gdyż w przypadku EPU obowiązuje niższa opłata sądowa za wniesienie pozwu oraz brak konieczności załączania dowodów czy choćby drukowania pozwu i wysyłania go listem do sądu. Powód składa pozew poprzez serwis elektronicznie (online) i wskazuje w treści dowody z zakresu sprawy na poparcie swoich twierdzeń, nie załącza ich natomiast do pozwu.

Co do zasady, w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (EPU) powinny być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed wniesieniem pozwu, roszczenia których dochodzenie nie wymaga przeprowadzania postępowania dowodowego, np. umów zawartych na piśmie lub faktur, o ile nie ma wątpliwości co do ich wysokości. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze tak się dzieje.

Procedura i czas

Pozwany ma dwa tygodnie od dnia odbioru nakazu zapłaty na wniesienie sprzeciwu (lub zarzutów w przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym). W takich sprawach za termin złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty uznaje się datę złożenia pisma w sądzie lub nadania przesyłki poleconej w urzędzie pocztowym. Termin sprzeciwu jest terminem zawitym, co oznacza, że w przypadku jego przekroczenia, z urzędu skutkuje to odrzuceniem sprzeciwu. Przepisy wskazują, że nie ma żadnej opłaty sądowej za złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Są natomiast opłaty za złożenie zarzutów od nakazu w „nakazówce„, a więc w postępowaniu nakazowym, o tym jednak w osobnym wpisie. Podpisany sprzeciw wnosimy w dwóch egzemplarzach i kierujemy go do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Postępowanie prowadzi sąd wydający nakaz.

Dowody w przypadku sprzeciwu od nakazu zapłaty

Wnosząc sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd, pozwany nie jest zobowiązany do załączania dowodów na poparcie swych twierdzeń. Istotne w przypadku sprzeciwu jest jednak podniesienie wszelkich zarzutów, które po przekazaniu sprawy do rozpoznania do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, będzie trzeba rozwinąć na poparcie swojej linii obrony. W przypadku nakazu zapłaty wydanego przez klasyczny sąd rejonowy lub okręgowy sprawa jest znacznie bardziej złożona.

Nasza praktyka pokazuje, że już na tym etapie konieczna jest dokładna analiza sprawy w celu ustalenia przewidywanej strategii procesowej powoda i podniesienie odpowiednich zarzutów. Każdy bank czy firma windykacyjna, ma swoje schematy prowadzenia spraw i dlatego sprzeciw powinien być właściwie przygotowany.

Nakaz zapłaty – stosowanie wzorów

Znając ich strategię procesową oraz przeprowadzając odpowiedni wywiad z klientem – już na starcie wyprzedzamy przeciwników o kilka kroków, starając się niejako sterować całym procesem. Dlatego też nie jesteśmy zwolennikami zamieszczania i stosowania wzoru folrmularzu nawet tak prostego pisma jakim jest sprzeciw od nakazu zapłaty wydany przez e-sąd. Pisaliśmy już na blogu, jak samemu złożyć  sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z e-sądu – wzór, jednak zdecydowanie odradzamy samodzielne działanie.

Pozwani sporządzając sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu – oczywiście działając w dobrej wierze – często utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają sobie dalszą obronę, poprzez mniej lub bardziej świadome uznanie roszczenia powoda co do kwoty jak i co do zasady. Również sama procedura wysyłki sprzeciwu może stanowić przyczynę jego odrzucenia ze względów formalnych, dlatego nie warto ryzykować. Działania pozwanego mogą spowodować, że nakaz zostanie przez niego uznany pomimo podjętych działań polegających na sporządzeniu sprzeciwu od nakazu. W efekcie może zosta rozpoczeta windykacja, następnie egzekucja z majątku dłużnika.

BEZPŁATNY SPRZECIW DO E-SĄDU

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z e-sądu (Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie – VI Wydział Cywilny), przeskanuj otrzymany nakaz zapłaty lub wykonaj czytelne zdjęcia i wyślij do nas. Na podstawie nakazu zapłaty kancelaria dokona BEZPŁATNEJ analizy sprawy i w oparciu o nią – BEZPŁATNIE sporządzimy dla Ciebie sprzeciw od nakazu zapłaty do e-sądu. Aby skorzystać z procedury DARMOWEGO SPRZECIWU wyślij wiadomość podając w tytule:

BEZPŁATNY SPRZECIW – /imię i nazwisko/ – /kwotę z nakazu/ – /datę odbioru pisma z sądu/

W treści wiadomości opisz swoją sytuację, z czego wynika dług, czy były wcześniej podpisywane jakieś ugody/porozumienia, jak układała się współpraca z wierzycielem i koniecznie załącz skany/czytelne zdjęcia wszystkich otrzymanych z sądu dokumentów, czyli pozwu i nakazu zapłaty. Jeżeli przesyłka z sądu została odebrana przez członka rodziny i masz wątpliwości co do daty, upewnij się sprawdzając termin doręczenia na monitoringu poczty polskiej.

Powierz sprawę profesjonalistom

Jako koancelaria zalecamy jednak, aby w sprawie dotyczącej nakazu zapłaty pozwany ustanowił profesjonalnego pełnomocnika. Ułatwi to prowadzenie sprawy i postępowania. Niejednokrotnie widzieliśmy sytuacje, gdy po wniesionym sprzeciwie i przekazaniu sprawy do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, ten nie udzielił odpowiedzi na pozew, ponieważ wyjechał i go nie odebrał bądź z innej przyczyny losowej nie kontynuował swej obrony.

Sprzeciw – profesjonalne podejście w postępowaniu

Taka bierność wiąże się z negatywnymi skutkami procesowymi i powoduje, że wierzyciel będzie dysponował tytułem wykonawczym, uprawniającym go do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wówczas możliwa staje się egzekucja. W sytuacji gdy został ustanowiony profesjonalny pełnomocnik, mają Państwo pewność, że termin procesowy zostanie zachowany, a wysłane pismo procesowe będzie odpowiednie pod kątem formalnym i merytorycznym. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty i ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika pozwala na zachowanie terminów i zaoszczędzenie stresu przez pozwanego.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – co dalej?

Po wniesieniu  sprzeciwu do e-sądu, ten przekazuje sprawę do rozpoznania do sądu właściwego miejscowo – czyli do sądu obejmującego swym zasięgiem miejsce zamieszkania pozwanego. Następnie sąd właściwy miejscowo wzywa powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu stanowiącego sprzeciw (zazwyczaj wiąże się to z dosłaniem dowodów oraz umocowania pełnomocnika) i przesyła pozew stanowiący sprzeciw wraz z załącznikami do pozwanego lub jego pełnomocnika.

Sąd tradycyjny właściwy miejscowo

W sytuacji gdy powód wnosi pozew od razu do sądu właściwego miejscowo, to pozwany otrzymuje komplet dokumentów z sądu. Zazwyczaj są to nakaz zapłaty i pozew wraz z wszystkimi załącznikami, które wydaje powodowi sąd. W przypadku otrzymania nakazu zapłaty bądź pozwu o zapłatę z sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, poza wniesieniem zarzutów, trzeba zarazem merytorycznie je uzasadnić. Sąd będzie wymagał takiego uzasadnienia.

Sytuacja dotycząca nakazu i sprzeciwu kierowanego przed sąd tradycyjny jest zatem dużo bardziej skomplikowana niż przy sprzeciwie od nakazu zapłaty wnoszonym do e-sądu. Przeoczenie jakiegokolwiek szczegółu dotyczącego nakazu i sprzeciwu, może mieć negatywne skutki procesowe dla pozwanego zgodnie z

Art. 207 § 6 k.p.c.
Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

 

Liczą się szczegóły

Pismo procesowe należy sporządzić po wnikliwej analizie materiału dowodowego i stanu faktycznego, a znaczenie ma dosłownie wszystko. Dotyczy to również sprzeciwu od nakazu zapłaty. Liczyliśmy kiedyś, ile elementów składowych pozwu podlega naszej analizie w każdej sprawie i postępowaniu. Po przekroczeniu stu – przestaliśmy liczyć. Dla przykładu weźmy tutaj wymagalność roszczenia.

Wymagalność roszczeń – przykład sprawy

Możemy mieć do czynienia z brakiem wymagalności z uwagi na niezłożenie wypowiedzenia lub niedochowanie przez bank procedury wypowiedzenia. Może być to wypowiedzenie wadliwe w swej treści i to z wielu przyczyn, każdą z nich trzeba zbadać. Takie wypowiedzenie jest wówczas nieważne i nie obowiązuje. Dalej wymagalna może być część zobowiązania. Możliwym jest także, że wypowiedzenie umowy w ogóle nie było konieczne, ponieważ była to umowa terminowa.

Wniesienie sprzeciwu – czy wzór ma sens?

A jeśli jesteśmy przy wymagalności, to jednocześnie zahaczamy o przedawnienie. Od kiedy liczyć jego bieg, czy w ogóle zaczął biec? I teraz, który wariant będzie dla nas korzystniejszy i możliwy do udowodnienia w oparciu o materiał dowody dostarczony przez powoda do sądu, ale także ten, który otrzymamy od klienta po skutecznie przeprowadzonym wywiadzie. Elementów, które trzeba przeanalizować jest bardzo wiele. Liczą się szczegóły i to one decydują o wygranej bądź przegranej. Dotyczy to również sprzeciwu od nakazu zapłaty.

W związku z tym naszym zdaniem zamieszczanie skutecznego wzoru na takie pismo, jakim jest sprzeciw, jest absolutnie niemożliwe. Wzór nie powinien być stosowany w każdym postępowaniu. Daje on ogolne spojrzenie na sprawy dotyczące nakazu. Oczywiście można powołać w ciemno kilka zarzutów i przepisów, jednak o ile będą pasowały do jednej sprawy, o tyle w dużej mierze mogą być oderwane od rzeczywistości w innej. Część będzie zupełnie nietrafiona, a co za tym idzie – sędzia od razu zorientuje się, że to nie jest merytoryczne pismo do danej sprawy, tylko szablon dotyczący nakazu zapłaty i wniesienia sprzeciwu. Wniesienie sprzeciwu na gotowym formularzu stanowiącym wzór może przynieść negatywne skutki dla postępowania.

Sprzeciw pozwanego lub odpowiedź na pozew

Jeżeli jeden, drugi zarzut będą nietrafione, to zdarza się, że sąd pomija te zarzuty, które były merytorycznie poprawne i ważne dla sprawy i dlatego można przegrać sprawę, która była do wygrania. Sprzeciw od nakazu zapłaty czy odpowiedź na pozew jest tak ważnym pismem, że nie sprawdzają się tu żadne wzory czy szablony. Wzór nie zapewni skutecznego wniesienia sprzeciwu od nakazu. Należy złożyć merytoryczne zarzuty, odpowiednie do tej, konkretnej sprawy. Sprzeciw wobec nakazu zapłaty powinien więc być sporządzony indywidualnie.

Podsumowanie

Sprawy o zapłatę to bardzo trudne i nieszablonowe procesy. Aby zmaksymalizować szanse na wygraną, potrzebne są wiedza, doświadczenie i indywidualne podejście do sprawy. W sytuacji gdy otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, zachęcamy do kontaktu. Jako kancelaria oddłużeniowa z najdłuższym stażem na rynku i największą skutecznością gwarantujemy profesjonalne zajęcie się Państwa obroną. Dowody naszej skuteczności znajdziecie w dziale WYROKI.

Umów się na konsultację tel: 799 709 399

Masz podobną sytuację? Umów się na konsultację w siedzibie naszej Kancelarii w Gdańsku lub skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy sprawy, wysyłając do nas wiadomość przez formularz kontaktowy.
Obsługujemy klientów z całej Polski.


Opinie klientów

Aleksander
Aleksander
2024-05-04
Nie stu, lecz dwustuprocentowe zaangażowanie w walce z umową kredytu frankowego. A nie są to sprawy łatwe, bo wymagają wiedzy nie tylko z zakresu prawa cywilnego, ale też prawa bankowego i ekonomii. Jeżeli ktoś jest gotów stoczyć bój z bankiem, nie może stać naprzeciw banku sam. Skoro banki dysponują bardzo profesjonalną kadrą prawników, to również ich przeciwnik musi podjąć walkę wspierając się profesjonalistami. W moim przypadku walka zakończyła się pełnym sukcesem, kredyt frankowy był, ale się zmył. Absolutna profeska.
Sylwester Stawski
Sylwester Stawski
2024-04-26
Super kancelaria, profesjonalnie podejście do każdego klienta osobiście, wygrali mi wszystkie sprawy, rozsądne koszta i pełen zakres usług, serdecznie polecam
Wojciech
Wojciech
2024-04-25
Z wielką przyjemnością wystawiam tą opinię i polecam usługi Kancelarii AntyWindyk oraz samego Pana Piotra Sobonia. Profesjonalna obsługa, bardzo szybkie odpowiedzi, poziom wiedzy, kompetencje i współpraca na najwyższym poziomie. Dla Pana Piotra nie ma rzeczy niewykonalnych i jest w stanie sobie poradzić z najbardziej nieuczciwymi osobami i ich manipulacjami. 10/10. Polecam z całego serca.
Magdalena Jankowska
Magdalena Jankowska
2024-03-26
Bardzo profesjonalna Kancelaria przez duże „ K „ , jestem zachwycona jak rzetelnie prowadza każdą sprawę ! Bardzo ludzcy i do każdej sprawy podchodzą indywidualnie . Nie byłam tylko cyferką ani następnym klientem . Muszę przyznać że nigdy nie trafiłam w swoim życiu na tak dobrą kancelarię . Poleciłam już kilku znajomym i rodzinie i każdy bardzo zadowolony . Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem i dziękuję za ich pomoc ! A Pan Mariusz to fantastyczny człowiek ! Bardzo serdecznie polecam !
On i Ona
On i Ona
2024-03-19
Nie Trać czasu na szukanie odpowiedniej firmy Ja nie żałuję z pomocy Anty Windyku. Ludzie z pasja wiedzą profesjonalizmem .Nie ma dla nich żeczy nie możliwych. Pomogą każdemu
Katarzyna sielska
Katarzyna sielska
2024-03-06
Wspaniałą Kancelaria! Najlepsza z jaką miałam kontakt. Pomogli mi w sprawie, która wydawała się beznadziejna i powodowala u mnie ogromny stres. Sukces 100%. Bardzo jestem wdzięczna za pomoc i okazaną cierpliwość. Tę Kancelarie mogę wszystkim polecić z całym sercem.
Ewa Kosciuk
Ewa Kosciuk
2024-02-21
Firma godna polecenia! Kontakt z Klientem jest bardzo rzeczowy i szybki. Każdy etap działań jest tłumaczony, a prace po stronie Kancelarii przebiegają błyskawicznie. Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojej sprawy. Jestem Państwu bardzo wdzięczna.
Arkadiusz Markowski
Arkadiusz Markowski
2024-01-13
Super kancelaria.
Tomasz Kaczmarski
Tomasz Kaczmarski
2023-12-20
rozmawialem z kilkoma kancelariamii i mowili ze nie chca podjac sie sprawy bo jest nie do wygrania. Jak zadzwonilem do Antywindyk zadali mi kilka pytan i po wyjasnieniu chetnie podjeli sprawe po okolo roku dwoch nie tylko wygralem sprawe ale rowniez odzyskalem nienaleznie mi pobrane pieniadze.