Poradnik dłużnika: ORGANIZACJA czyli jak przygotować się do procesu oddłużania

Masz problem z długami? Pomożemy.
Masz problem z długami? Pomożemy.

Wpis ten jest początkiem cyklu PORADNIK DŁUŻNIKA. Będą to czysto informacyjne i poradnikowe wpisy mające ułatwić poruszanie się w świecie bankowo-windykacyjno-sądowo-komorniczym. Wysyłacie do nas mnóstwo maili, sporo pytań się powtarza, dlatego w tym cyklu będziemy odpowiadać również na blogu na najczęściej zadawane pytania.

Zacznijmy jednak od tego, co dla nas oznacza pojęcie procesu oddłużania ? Dla większości będzie to konsolidacja kredytów czyli pakowanie się w kolejne kłopoty albo negocjowanie “korzystnych warunków ugody”. Tylko jeżeli dłużnik nie ma pieniędzy, a bank albo fundusz wymaga zbyt wysokich rat, które dodatkowo kumulują się – co robić? W naszym mniemaniu oddłużanie polegać może tylko i wyłącznie na jednym – całkowitym pozbyciu się długu bez konieczności jego spłacania. Jak to osiągnąć?

Często musimy wymienić z dłużnikiem kilka wiadomości zanim ustalimy najważniejsze fakty, co niepotrzebnie wydłuża cały proces. Dzisiejszy wpis powstał po to, aby przedstawić Wam, jakie informacje i dokumenty potrzebujemy aby udzielić każdemu konkretnej odpowiedzi, który moment jest najlepszy na obronę oraz wyjaśnimy, dlaczego nigdy nie jest za późno na wyjście z długów.

W ramach projektu AntyWindyk działamy od 3 miesięcy, a już notujemy ponad 50.000 wejść unikalnych czytelników miesięcznie. Bardzo nas to cieszy i spodziewamy się, że ta liczba będzie w szybkim tempie rosła. Z każdym dniem dostajemy od Was co raz więcej wiadomości z prośbami o pomoc, dlatego prezentujemy najczęściej występujące sytuacje i statusy spraw. Zakładamy, że dotyczą one wyłącznie osób, które z przyczyn niezależnych nie są w stanie regulować swoich zobowiązań lub też nie zgadzają się z ich zasadnością lub wysokością i potrzebują naszej pomocy. Są to pewnego rodzaju uogólnienia i baza do tego, abyś zorientował się jakie informacje i dokumenty należy przygotować, abyśmy sprawnie mogli przeanalizować Twój problem oraz jakie są możliwości działania w przypadku różnych sytuacji.

Dyskusja na temat tego artykułu na naszym Facebooku

Wyszczególniliśmy 5 najczęściej występujących sytuacji:

 1. Problemy ze spłatą, wypowiedziana umowa w banku, windykacja
 2. Egzekucja komornicza, wierzycielem jest bank
 3. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym / nakazowym
 4. Trwająca egzekucja komornicza na rzecz funduszu, który kupił dług
 5. Był dług, komornik zlicytował mi dom, mieszkanie, samochód, pobrał z konta lub wynagrodzenia znaczne kwoty

Słowniczek

Na początek wyjaśnimy co kryje się pod pewnymi pojęciami, aby nie powtarzać w kółko tego samego.

Przejrzenie akt sądowych i wykonanie fotokopii – polega na telefonicznym lub internetowym zamówieniu w czytelni sądu akt do przejrzenia i wykonania fotokopii. W umówionym terminie idziesz do czytelni sądu z aparatem lub smartphonem i wykonujesz dokładne zdjęcia akt sprawy, które są podstawą wydania tytułu egzekucyjnego np. nakazu zapłaty lub BTE z klauzulą wykonalności. Musisz wykonać czytelne zdjęcia każdej strony, każdego potwierdzenia, potrzebujemy wszystkiego, co jest w aktach, bez wyjątku! Sygnaturę akt sprawy znajdziesz np. w Zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji, które otrzymałeś od komornika. Będzie to np. XII 1 Co 1234/14 (nie chodzi o sygnaturę komorniczą tj. KM 1234/14).

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji – pismo, jakie otrzymujesz od komornika w chwili, gdy komornik wszczyna przeciwko Tobie egzekucję komorniczą. Są tam najważniejsze informacje: kto jest wierzycielem, kto dłużnikiem, co jest podstawą egzekucji czyli co jest tytułem wykonawczym (tu znajdziesz sygnaturę akt sprawy, których później wykonujesz fotokopię). Nie interesuje nas numer BTE  ani sygnatura akt komorniczych, tylko sygnatura akt sądowych, a także informacja jaka jest wysokość dochodzonego roszczenia i jakie koszty egzekucyjne.

Fundusz NSFIZ – Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Szczególny typ funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który posiada uprawnienia do nabywania wierzytelności czyli “niespłacanych długów” np. od banków. Najczęściej fundusze reprezentują powołane przez nich lub na ich zlecenie firmy windykacyjne. Przykład: Prokura NSFIZ reprezentuje firma KRUK S.A., Ultimo NSFIZ reprezentuje Ultimo S.A., itd.

Mail informacyjny – pierwsza wiadomość, jaką wysyłasz do nas opisując swój problem do indywidualnej konsultacji. Ważne, aby znalazły się w nim podstawowe informacje, takie jak:

 • Nazwa pierwotnego wierzyciela (np. BZ WBK, mBank, Energa):
 • Rodzaj zobowiązania (np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, czynsz, faktury):
 • Czy dług został sprzedany, jeśli tak to komu i kiedy:
 • Na jakim etapie obecnie jest sprawa (np. umowa aktywna, wezwanie do zapłaty, umowa wypowiedziana, nakaz zapłaty, egzekucja komornicza):
 • Jaka jest łączna kwota zobowiązania:
 • Jeżeli był wysłany przez sąd nakaz zapłaty, to czy został odebrany, jeśli tak to przez kogo i kiedy:
 • Jeżeli toczy się egzekucja komornicza, to kiedy zostało odebrane Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji? Prosimy załączyć jego skan lub zdjęcie.
 • Czy były podpisywane jakieś ugody/porozumienia, jeśli tak to z kim:
 • Opisz krótko swoją sytuację majątkową, rodzinną, jakie masz oczekiwania w stosunku do naszych działań, przedstawić wszystkie informacje, które mogą być istotne podczas analizy.

Mail wyślij na adres: kontakt@antywindyk.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Problemy ze spłatą, wypowiedziana umowa w banku, windykacja

Firma windykacyjna działająca na zlecenie banku
Firma windykacyjna działająca na zlecenie banku

To pierwszy moment, kiedy poważnie odczuwasz, że masz problem. Telefony z działu windykacji od świtu do wieczora, wizyty smutnych panów tj. windykatorów terenowych w domu lub miejscu pracy, listowne monity, wezwania do zapłaty. Jesteś na początku drogi – to NAJLEPSZY MOMENT na ustalenie strategii i przygotowanie się do obrony przed wielką machiną, która za chwile spróbuje Cię wchłonąć.

Co robić?

Informować, że nie jesteś w stanie dalej spłacać zobowiązania ponieważ… (straciłem pracę, zachorowałem, etc. – każdy ma swoją historię, można podać powód), przekazać, że mogą iść do sądu i do komornika. Ty nie jesteś w stanie wpłacić już ani złotówki. NIE PODPISYWAĆ żadnych ugód, porozumień, itp. Może to całkowicie uniemożliwić późniejszą obronę w sądzie. Bardzo natrętnych windykatorów łamiących prawo straszymy chęcią złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury, powinni się odczepić (szczegóły wkrótce).

Co się wydarzy?

Bank będzie prowadził działania windykacyjne we własnym zakresie. Może też zlecić je firmie windykacyjnej, ale działa ona wówczas tylko w roli pełnomocnika, na zlecenie banku. Jeżeli windykacja będzie nieskuteczna, a jest to kredyt hipoteczny, gotówkowy, firmowy, to bank wystawi Bankowy Tytuł Egzekucyjny, uzyska klauzulę wykonalności i przekaże sprawę do komornika. Otrzymasz od niego Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, wówczas masz tylko 7 dni na reakcję. Dobry moment na ustalenie strategii obrony i ochrony majątku.

Co wysłać do nas?

– Mail informacyjny


Egzekucja komornicza, wierzycielem jest bank

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na wniosek banku
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na wniosek banku

Taki status przeważnie utrzymuje się dość krótko, choć zdarzają się wyjątki. Bank wszczyna egzekucję, widzi, że komornik przelewa symboliczne kwoty lub żadne – jeżeli dłużnik nie posiada majątku ani wynagrodzenia. Wówczas bank sprzedaje dług do jakiegoś funduszu NSFIZ, wysyłając do dłużnika zawiadomienie o cesji wierzytelności (sprzedaży długu).

Co robić?

Jeśli trwa egzekucja komornicza wszelkie działania muszą być przemyślane i dostosowane indywidualnie do sytuacji dłużnika. Nie da się udzielić uniwersalnej rady. Nawet jeśli minęło już 7 dni od otrzymania Zawiadomienia o wszczęciu egzekucji można jeszcze pozbyć się komornika, a nawet odzyskać pobrane przez niego pieniądze. Jeżeli będą ku temu przesłanki, konieczne jest złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego wraz z pozwem o pozbawienie tytułu wykonalności BTE. Skutek – bank zostaje z niczym i najprawdopodobniej sprzeda dług.

Co się wydarzy?

Opcji jest kilka: komornik będzie prowadził egzekucję, ale jeżeli będzie bezskuteczna – umorzy ją. Bank prędzej czy później sprzeda dług, często robi to nawet w trakcie trwania skutecznej egzekucji – wówczas komornik powinien umorzyć egzekucję na wniosek banku. Jeżeli bank prowadził egzekucję dłuższy czas i pobrał np. z wynagrodzenia znaczne sumy – tym bardziej warto zająć się sprawą, ponieważ w przypadku uchylenia klauzuli wykonalności na BTE bank będzie MUSIAŁ zwrócić wszystkie pobrane w czasie trwania egzekucji pieniądze.

Co wysłać do nas?

– Mail informacyjny
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji
Fotokopie akt sądowych, które są podstawą egzekucji


Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym / nakazowym

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Najczęściej wierzycielem będzie GetBack, Prokura, Ultimo. Omega albo inny fundusz, który kupił Twój dług od banku, ubezpieczyciela lub operatora GSM. Idealny moment aby udowodnić przed sądem, że to co od Ciebie chcą, niekoniecznie im się należy. A jeśli tak – to niech spróbują to udowodnić. Jeżeli podniesiesz odpowiednie argumenty, nie będzie wcale tak łatwo.

Co robić?

Najważniejsze jest wniesienie skutecznego sprzeciwu w terminie 2 tygodni od dnia odbioru nakazu. Jeżeli tego nie zrobisz, a nakaz odebrałeś osobiście – jest pozamiatane i nic nie da się zrobić. Właściwy sprzeciw złożony w terminie jest potężnym narzędziem obrony.

Co się wydarzy?

Jeżeli nie wniesiesz sprzeciwu – nakaz stanie się prawomocny, a wierzyciel skieruje sprawę do egzekucji do komornika. Jeżeli zostanie złożony sprzeciw – sprawa zostanie skierowana do rozpoznania w Sądzie Rejonowym lub Okręgowym, gdzie masz realne szanse na całkowite oddalenie powództwa o zapłatę i całkowite pozbycie się długu.

Co wysłać do nas?

– Mail informacyjny
Zawiadomienie o wszczęciu i umorzeniu egzekucji na rzecz pierwotnego wierzyciela (jeśli była prowadzona)
– Nakaz zapłaty z wszystkimi załącznikami


Trwająca egzekucja komornicza na rzecz funduszu, który kupił dług

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na wniosek funduszu NSFIZ
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na wniosek funduszu NSFIZ

To jest już mocno zaawansowany etap windykacji i może Ci się wydawać, że jest już za późno na jakiekolwiek działania. I masz rację – wydaje Ci się. Wymaga to dwuetapowych działań, ale często jest to do odkręcenia, jak np. w tym przykładzie: Był sobie dług, BTE, komornik, a ostatecznie KRUK… odleciał. Bez kasy. Przykład: kilka lat temu miałeś niespłacony kredyt. Bank wystawił BTE, komornik zajął Ci część wynagrodzenia. W między czasie zmieniasz miejsce zamieszkania. Bank sprzedaje dług. Fundusz idzie do e-sądu po nakaz zapłaty, jako adres doręczenia wskazuje Twój stary adres. Nic nie wiesz o nakazie, więc nie możesz wnieść sprzeciwu. O wszystkim dowiadujesz się gdy drugi komornik zajmuje Ci konto z tytułu tego samego długu, co pierwszy komornik siedzi na Twoim wynagrodzeniu.

Co robić?

Konieczne jest złożenie wniosku do sądu o skuteczne doręczenie nakazu zapłaty, wraz z wnioskiem o pozbawienie klauzuli wykonalności dla obecnego nakazu. Jednocześnie składamy powództwo przeciwegzekucyjne przeciwko bankowi wraz z pozwem o pozbawienie wykonalności na BTE. Dzięki temu pozbywamy się komornika, który umarza postępowanie oraz zwiększamy szanse na całkowite pozbycie się długu, gdy otrzymamy prawidłowo doręczony nakaz zapłaty z wniosku funduszu.

Co się wydarzy?

Jeżeli będą ku temu przesłanki i podejmiemy stosowne działania, to sąd postanowi doręczyć nakaz na właściwy adres, a poprzedni nakaz utraci tytuł wykonalności. Co za tym idzie – wszystkie pobrane podczas toczącej się egzekucji środki staną się nienależnym świadczeniem pobranym przez wierzyciela i będzie musiał je zwrócić. Jeżeli nie po dobroci – to po wniesieniu stosownego pozwu, sprawa wygrana na 100%. Jeżeli dodatkowo sąd uzna powództwo przeciwegzekucyjne i pozbawi klauzuli wykonalności BTE, wówczas fundusz będzie miał duże problemu z udowodnieniem w sądzie zasadności i wysokości roszczenia, a co za tym idzie – masz bardzo duże szanse na wygraną. Dla przykładu – z Krukiem w takiej sytuacji nie przegraliśmy jeszcze nigdy.

Co wysłać do nas?

– Mail informacyjny
Zawiadomienie o wszczęciu i umorzeniu egzekucji na rzecz pierwotnego wierzyciela (jeśli była prowadzona)
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na rzecz funduszu
Fotokopie 2 kompletów akt sądowych:
Akta sprawy o nadanie klauzuli wykonalności na BTE
Akta sprawy o nakaz zapłaty z powództwa funduszu


Był dług, komornik zlicytował mi dom, mieszkanie, samochód, pobrał z konta lub wynagrodzenia znaczne kwoty

Być może miałeś długi i już zostałeś “zlicytowany” albo komornik pobrał tyle ile trzeba i poszedł. Warto sprawdzić, czy tytuł egzekucyjny i sama egzekucja przebiegła prawidłowo, ponieważ może się okazać, że za chwilę wierzyciel będzie musiał oddać Ci wszystko co uzyskał i jeszcze zapłaci odszkodowanie.

Co robić?

Konieczna jest szczegółowa analiza dokumentów, począwszy od tytułu egzekucyjnego, na aktach egzekucyjnych kończąc. Należy zebrać niezbędne dokumenty i podesłać nam do analizy. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że egzekucji komorniczej w ogóle nie powinno być.

Co się wydarzy?

Wszystko co negatywne już się wydarzyło. Teraz może być już tylko lepiej. W najgorszym razie uznamy, że wszystko przebiegło prawidłowo i nic się nie da zrobić. Doświadczenie pokazuje, że w 90% przypadków można odzyskać pobrane przez komornika pieniądze.

Co wysłać do nas?

– Mail informacyjny
Fotokopie 3 kompletów akt sądowych:
– sprawa o nadanie klauzuli wykonalności na BTE (jeżeli był wystawiony)
– sprawa o nakaz zapłaty z powództwa funduszu (jeżeli był nakaz)
– akta egzekucyjne (komornicze)


Niezależnie od tego, na jakim etapie jest Twój dług, jeżeli wynika on ze zobowiązań bankowych lub jakieś Twoje długi zostały sprzedane, bardzo często należy szczegółowo przyjrzeć się sprawie, ponieważ banki i firmy windykacyjne świadomie lub nieświadomie popełniają błędy i bardzo często okazuje się, że decyzją sądu nie jesteś już im nic winny, a jeśli już coś od Ciebie pobrali – należy Ci się zwrot.

35 comments

 1. Ja mam pytanie.
  Easydept NSFIZ reprezentowany przez GetBack Uzyskał nakaz zapłaty z SR w Elblągu.
  Kupiony dług od chwilówki. Kwota niecałe 2.000 zł

  Dwukrotnie podawali mnie do e-sądu w Lublinie, który ich pozwy odrzucał nie widząc podstaw do wydania NZ i kierował do Sądu według właściwości. Po takiej decyzji oni pozwy wycofywali.
  Teraz widocznie dali do SR w Elblągu, który “klepnął” nie patrząc w papiery. Czemu akurat w Elblągu to nie mam pojęcia
  Chcę napisać sprzeciw, z głównym zarzutem “brak legitymacji czynnej” , oraz brak udowodnionego roszczenia, papiery takie załączyli, ze dziecko by z nimi wygrało, nawet mojej umowy z tą firmą chwilówkową nie dali. tylko nie wiem, czy mam przy okazji wnioskować aby SR w Elblągu po przyjęciu sprzeciwu przekazało w/g właściwości, czyli mojego miejsca zamieszkania i zameldowania w Warszawie. czy muszą to zrobić “z automatu” ? Nie bardzo mi się uśmiecha latać do Elbląga na sprawę, jeżeli taka będzie no i wolałabym mieć sprawę prowadzoną przez Sędziego z Warszawy

 2. Witam, przeczytałam artykuł mam jednak kilka pytań. Co jeśli bank wystawił BTE sprawę skierował do komornika, ten umorzył; potem pojawiła się firma windykacyjna, jedna druga, po czasie któraś z tych firm wysłała pismo do e-sądu i z długu 3000 zrobiło się 12000, zapadł wyrok itd, kolejny komornik umorzył, potem cisza nagle pojawia się kolejny komornik -umarza postępowanie i z powrotem firma windykacyjna? Co jeśli nie można się powołać na to,że nie przebywało się pod danym adresem, albo jak odebrało się nakaz? czy w związku ze zmianą przepisów istnieje szansa na pozbycie się chociaż tych kilku tysięcy odsetek które naliczyła firma windykacyjna? zmienił się ponoć również czas na przedawnienie długu, ile w takim razie on wynosi po wyroku? Dziękuję za odpowiedzi

  1. Poruszana sprawa nie dotyczy możliwości obrony przez prawomocnym nakazem zapłaty. Jeżeli wniosek o prawidłowe doręczenie nie jest możliwy lub jeżeli odebrało się NZ i nie wniosło sprzeciwu w terminie, to niestety nic się nie da zrobić. W pewnych okolicznościach przedawnieniu ulegają odsetki starsze niż 3 lata.

 3. Witam! Mam pytanie, zlozylem do banku PKO BP wniosek o restrukturyzacje kredytu hipotecznego, czekam na pismo juz prawie dwa miesiace, telefonicznie dowiedzialem sie, ze decyzja jest negatywna, a list wyslany. Na pewno nie byl polecony i nic z PKO BP nie bylo na poczcie za potwierdzeniem odbioru. Czy bank tez musi w terminie 30 dni odpowiedziec na wniosek zgodnie z prawem? Kredyt wypowiedziany ze wzgledu na przekroczenie terminu nie ze wzgledu na brak platnosci. Jaka procedura obowiazuje w tym wypadku.

 4. witam,
  wysłałem do Państwa pismo dotyczące mojej sprawy (investbank, compensa, komornik). Zgodnie z pismem od komornika muszę się z nim skontaktować w celu złożenia wyjaśnień i nie mam na to za dużo czasu i w związku z tym chciałem spytać czy to w ogóle dotarło i czy mogę liczyć na odpowiedź.
  Z góry dziękuję

 5. Czy z bankiem da się wygrac? Jeśli nie uda się oddalić powodztwa czy są szanse na rozlozenie dlugu na raty? Jak długo czeka się na sprawę po złożeniu sprzeciwu od nakazu zaplaty? Kiedy podpisujecie Państwo umowę z interesantem, dopiero po przejzeniu akt i ocenie sytuacji? Mam trudna sytuacje, mam maleńkie dziecko i mam okazję zabrać je z soba i wyjechać na miesiąc za granicę w celach zarobkowych ale się boje, dostałam juz nakaz zaplaty. Nie chce tego tak zostawiac by komornik nie pukal do drzwi mojego domu. Błagam pomocy

  1. Da się. Albo walczy się o oddalenie powództwa albo o rozłożenie długu na raty. Umowa po analizie sprawy. Proszę skontaktować się przz formularz w dziale KONTAKT i załączyć skany nakazu zapłaty. Jest tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu. A na sprawe mozna czekać i pół roku.

   1. Proszę mi jeszcze tylko powiedziec, co powinnam zrobic, gdy wyjadę za granicę a w tym czasie otrzymam z sądu odpowiedz na mój sprzeciw? Czy składając sprzeciw powinnam poinformować sad o wyjezdzie i terminie powrotu?

    1. Najlepiej aby ktoś pilnował poczty i odbierał w Pani imieniu, a nastepnie skanował do Pani. Wystarczy że ustanowi Pani tej osobie pełnomocnictwo pocztowe na swojej poczcie.
     Przegapienie pisma może spowodować przegranie sprawy.

 6. No tak i tak nic z tego nie rozumie , mam dlugi 4 komornikow i co najlepsze to tylko wiem co place jednemu , bo trzech jest z ultimo i ja juz nic nie wiem co i ile mam splacone , szczerze to od 4 lat splacam a konca niema , to ultimo chyba zatrudnia kilku komornikow naraz ,

 7. “Konieczne jest złożenie wniosku do sądu o skuteczne doręczenie nakazu zapłaty, wraz z wnioskiem o pozbawienie klauzuli wykonalności dla obecnego nakazu. Jednocześnie składamy powództwo przeciwegzekucyjne przeciwko bankowi wraz z pozwem o pozbawienie wykonalności na BTE. ” jakie są ramy czasowe na złożenie ww. wniosku?

  1. Na wniosek o doręczenie NZ nie ma terminu, natomiast na wniosek o pozbawienie NZ klauzuli wykonalności jest 7 dni od dnia powzięcia informacji, że taki NZ został wystawiony (np. 7 dni od otrzymania pisma od komornika z Zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji).

 8. Witam jestem rolnikiem i mam dlug 27tys zł za pasze dla bydla. Dlug powstał ponieważ bydlo mleczne mi zachorowalo i z 50tys miesiecznie zrobilo mi sie 30tys musialem oplacic kredyty a na padze juz mi zabraklo potrzebuje troche czasu a firma podala mnie juz do radcy prawnego i wysyla mi wezwania do zaplaty. Co mam zrobic aby to przeciagnac o jakies 6 miesiecy prosze o pomoc.

 9. No to mój problem teraz. Rozwód, podział majątku, brak możliwości spłaty, dług 70000. Wszczęcie postępowania komorniczego.
  Chcę jednak ten dług spłacić biorąc pożyczkę z banku i dokładając nieco innych środków. Bank jednak nie da mi pożyczki ponieważ mam wszczęte postępowanie komornicze. Co z tym fantem zrobić?

 10. Witam.jestem zadłuzona na 40 tys sa to kredyty, oraz 2 abonamenty za
  tel.Pracuje w jednej firmie ponad 3 lata komornika mam od 2,5 roku
  splacilam juz ok 20 tys a dlug stoi w miejscu :/ miesiecznie potracaja
  mi z pensji ok 500 ,plus wyslylaja wszystkie dodatki jak wczasy pod
  grusza , nagrode roczna, dofinansowanie do podrecznikow dla dziecka ,
  dofinansowanie do swiat czyli poprostu wszystko.z tych 500 zl komornik
  wysyla na kazda ze spraw odsetki bierzace , 8 procent zostawia dla
  siebie reszta idzie na splate zadluzenia wiec na kazda ze spraw idzie po
  maks 50 zl (spraw jest 7) Do konca zycia tego nie spalce i jak tu zyc??
  dostaje najnizsza krajowa , mieszkam z mama ,ktora rowniez zarabia
  najnizsza krajowa, sama wychowuje 8 letniego syna,alimenty dostaje w
  kwocie 300 zl. czy jest jakas rada jak wyjsc z takiego zadluzenia?

 11. Witam

  Bardzo proszę o pomoc co dalej robić. Około 2 lata temu Getin Bank
  wypowiedział mi umowę kredytu na zakup samochodu zawartą w 2006r. W
  2014roku podpisałam z nimi propozycję ugody płaciłam dopóki nie
  utraciłam dochodu. Ugodę zerwali i w maju tego roku otrzymałam pismo
  ZAWIADOMIENIE O CESJI WIERZYTELNOŚCI gdzie bank sprzedał mój dług firmie
  GetBack S.A. Pismo dostałam zwykłym listem. Dodam iż zmieniłam miejsce
  zamieszkania a firma GetBack nie posiada mojego aktualnego adresu.
  Proszę o pomoc co robić? Podpisać ugodę z firmą windykacyjną. Getin Bank
  nadal widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu jako współwłaściciel
  49% Bank, 51% moja osoba. Co z samochodem? Boję się że sprawa pójdzie
  do sądu i komornika i dojdą dodatkowe olbrzymie koszty. Czy nie lepiej
  podpisać ugodę z GetBackiem. Posiadam do spłaty 13525,56 zł kapitału i
  16045,44 zł odsetek karnych. Odsetki umowne to około 1400zł bo już
  bardzo dużo pieniędzy spłaciłam do Banku. Bardzo proszę o pomoc nie wiem
  co robić.

 12. Witam, mój brat ma problemy z nie spłaconymi kredytami bankowymi, wszystko co miał przeznaczył na spłatę – poważne problemy zdrowotne ( nic nie posiada a zarabia około 1000 zł m-c),ale jeszcze zobowiązania zostały. Mam pytanie czy jeśli pomogę bratu i zamieszka u mnie, albo u ojca w domu to jest obawa ,że przyjdzie komornik i zabierze nasz majątek znajdujący się w mieszkaniu? Czy mogę brata zameldować , podać adres do korespondencji i nie obawiać się zajęcia komorniczego. ( do kogo zwrócić się po pomoc w razie próby zajęcia komornicze w tym przypadku) A może wynająć bratu u innej osoby mieszkanie, ale czy w takim mieszkaniu nie poniesie konsekwencji właściciel mieszkania. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Mirka z Poznania

  1. Komornik może zabrać wszystko co jest “we władaniu dłużnika” więc w teorii może on zająć np. Pani telewizor uznając, że może być własnością dłużnika, ale wówczas można złożyć do sądu odpowiednie powództwo o wyłączenie danych ruchomości spod egzekucji. Jeśli do tego dojdzie prosze się do nas zgłosić – pomożemy w przygotowaniu pisma. W praktyce lepiej brata nie meldować u Pani, to mówiąc wprost – komornik go u Pani tak szybko nie znajdzie. Nie chwalić się gdzie mieszka, wynagrodzenia mu nie zajmie pod warunkiem, że to umowa o pracę, ze względu na kwotę wolną od zajęcia, będzie względnie bezpieczny.

 13. chciałam w imieniu dłużnika przejrzeć akta sądowe ale sąd odmówił mi dostępu . Pani powiedziała ze Prezes sądu nie pozwolił – wszytskich a referendarz sądowy odmówił do BTE ? Co jest ? naprawde zwykłe pisemne pełnomocnictwo nie upoważnia do uzyskania dostępu do akt?

 14. Witam
  W 2004 roku wyjechałem z kraju ze względu na spore zadłużenia. Miałem nadzieję że za granicą uda mi się szybko zarobić na spłaty moich zobowiązań. Życie jednak nie jest sielanką, mając na utrzymaniu rodzinę tzn żonę i dwoje dzieci i będąc w obcym kraju długo nie mieliśmy wystarczających środków finansowych na podstawowe potrzeby. Upłynęło 11 lat, dzieci wyrosły, syn wrócił do Polski znalazł dobrą pracę i jest samodzielny, córka studiuje na UJ w Krakowie a my staramy się opłacać jej potrzeby aby mogła ukończyć studia. Wiedząc że należy być jak najbliżej dzieci pojawiamy się z żoną w kraju a ja podjąłem współpracę z firmą importującą owoce. I się zaczęło. … w moje ręce trafił dokument który wysłał komornik na stary adres firmy (adres i nazwa jak i zarząd zmienił się w grudniu 2014) pismo dotarło na stary adres ze starą nazwą firmy w Marcu i pochodzi od Komornika Sądowego na podstawie BTE z dnia xx.09.2004 roku i postanowienia Sądu z dnia xx.10.2014. Dokument jest z Marca 2015 trafił w moje ręce teraz odebrała go mama byłej Pani Prezes nie mam więc już magicznych 7 dni na zażalenie. ale uważam że dług jest przedawnienia po 10 latach. Firma nie wypłaciła żadnych pieniędzy komorników bo informacja nie trafiła w w swoim czasie w odpowiednie ręce a nawet gdyby to i tak jestem zatrudniony na 1/8 etatu wykazując 186 złotych dochodu miesięcznie. Jednak od przyszłego miesiąca sprawy się zmienią bo będę Prezesem ww spółki.. Jak powinienem zadziałać?

  1. Można by mówić o przedawnieniu jeśli od ostatniej egzekucji minęłoby 10 lat, ale (prawie) każda egzekucja komornicza przerywa bieg przedawnienia. Trzeba zbadać problem od podstaw czyli przyjrzeć się BTE icałej dokumentacji, a jeśli będą ku temu podstawy – złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, na 99% będą podstawy. Prosimy o kontakt mailowy, przyjrzymy się sprawie: kontakt@antywindyk.pl

 15. Zapetlilam sie w kredytach z parabankow jak moge sobie pomoc? Po operacji mialam duze problemy ze zdrowiem operacja , a potem rozne komplikacje zdrowotne od tego czasu zaczely sie moje problemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.