Spis treści
Odebrałeś pismo od komornika, ale nie otrzymałeś wcześniej nakazu zapłaty ani pozwu z sądu? Komornik zajął środki na Twoim koncie bankowym i chciałbyś je odzyskać? Pomożemy Ci. Uchyliliśmy już setki prawomocnych nakazów zapłaty, aby finalnie wygrać sprawy w sądzie, pozbyć się długów i odzyskać pieniądze zajęte przez komornika. Z tego wpisu dowiesz się, co powinieneś teraz zrobić.
Co się stało?
Firmy windykacyjne takie jak BEST, Kruk, GetBack, Hoist czy Ultimo, skupują długi od banków, firm telekomunikacyjnych i pożyczkowych. Często pierwotne umowy były zawierane wiele lat temu. W między czasie kredytobiorca czy też usługobiorca mógł wielokrotnie zmienić adres zamieszkania. Firmy windykacyjne bardzo często składają jednak pozwy na stare adresy, wynikające z umów. Nawet, jeżeli w między czasie aktualizowałeś adres w banku lub bezpośrednio firmie windykacyjnej, niejednokrotnie pozew zostaje złożony na nieaktualny adres. Dlaczego? W większości przypadków celowo, aby utrudnić Ci obronę.
Dostajesz pismo od komornika – ustalamy fakty
Jeżeli o sprawie dowiadujesz się dopiero od komornika, a nie otrzymałeś wcześniej żadnego pisma z sądu – pozwu, czy też nakazu zapłaty, to nie jest źle. Pozornie sytuacja wydaje się bez wyjścia, jednak wszystko można jeszcze odkręcić. W zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji, jakie otrzymałeś od komornika, masz wszystkie niezbędne informacje, aby rozpocząć proces:
- nazwisko komornika i sygnaturę akt komorniczych
- nazwę wierzyciela
- sąd, który prowadził sprawę oraz sygnaturę akt sądowych
- kwotę zadłużenia – należność główną i należności poboczne
- koszty egzekucyjne (symulowane, finalnie postanowienie o kosztach wydawane jest dopiero na koniec egzekucji)
Kolejnym krokiem będzie pozyskanie akt sądowych. O tym za chwilę.
O egzekucji dowiadujesz się od pracodawcy lub z banku
Jeżeli nie otrzymałeś ani pisma z sądu, ani nie doszło do Ciebie pismo od komornika, ale Twój majątek został zajęty – procedura jest podobna. W przypadku zajęcia pensji – Twój pracodawca posiada pismo od komornika, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. W sytuacji zajęcia rachunku bankowego – dzwonisz na infolinię, gdzie uzyskasz informacje nt kancelarii komorniczej prowadzącej postępowanie. Dzwoniąc kolejno do kancelarii komornika, pozyskasz w/w dane. Dalej postępujesz już tak samo, jak po otrzymaniu pisma od komornika – pozyskujesz akta sądowe.
Sprawa w sądzie rejonowym lub sądzie okręgowym – zdjęcia akt
Jeżeli nakaz zapłaty wydał sąd rejonowy bądź sąd okręgowy, niezbędne będzie pozyskanie zdjęć akt sądowych. W tym celu musisz zadzwonić do czytelni sądu, wskazanego w piśmie od komornika, podać swoje dane oraz sygnaturę sprawy. Następnie zamawiasz akta do czytelni na umówiony dzień, celem wykonania fotokopii. Następnie udajesz się z aparatem lub smartfonem do sądu i wykonujesz dokładne zdjęcia całych akt. Możesz pominąć jedynie odpisy KRS, które są powszechnie dostępne. Muszą być to dokładne, czytelne zdjęcia, strona po stronie, z uwzględnieniem wszelkich zwrotek, kopert itp. Te „drobne druczki” czy koperty są najważniejsze – na ich podstawie ustalimy później, na jaki adres była wysyłana korespondencja z sądu, czy i przez kogo została odebrana, itd. Niektórzy wierzyciele kierują wszystkie sprawy do jednego sądu, niezależnie od miejsca zamieszkania dłużnika. Np. w ostatnim czasie firma windykacyjna BEST wszystkie pozwy składa do Sądu Rejonowego w Elblągu, który chętnie wydaje nakazy zapłaty na rzecz firmy BEST. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu lub Krakowie, pomożemy Ci pozyskać zdjęcia akt z sądu.
Sprawa w Sądzie Rejonowym Lublin Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny – e-sąd – pozyskanie akt
Jeżeli nakaz zapłaty wydał e-sąd, wówczas pozyskanie akt będzie prostsze. Wystarczy, że założysz konto w e-sądzie przez Internet, a następnie pobierzesz akta. Jest to bardzo prosta czynność. Szczegółowe informacje o tym, jak założyć konto w e-sądzie zamieścimy wkrótce.
Rozpoczynamy działania w sądzie
Gdy masz już swoje akta, możemy rozpocząć działania. Możliwych wariantów sytuacji jest przynajmniej kilka. W jednym przypadku koniecznie jest złożenie wniosku o doręczenie nakazu zapłaty, w innym – wniosku o przywrócenie terminu do jego złożenia wraz z samym sprzeciwem. Raz wnosimy o uchylenie klauzuli wykonalności, innym razem nie ma to sensu. Pozostaje jeszcze kwestia uzyskania zaświadczenia stwierdzającego, że nakaz zapłaty lub wyrok zaoczny, został uznany za doręczony na oznaczony adres w trybie zastępczym, czyli przez awizowanie. Pozwoli nam to zawiesić postępowanie komornicze, zanim finalnie doprowadzimy do jego umorzenia. Gdy sąd uwzględni nasz wniosek, sprawa trafia na wokandę. Wówczas przechodzimy do kolejnego etapu czyli procesu, zmierzającego do oddalenia powództwa w całości czyli pozbycia się długu. Paradoksalnie – szanse na wygranie w sprawie, którą przywróciliśmy na etap sądowy są często większe, niż przy zupełnie „świeżej” sprawie.
Umarzamy egzekucję komorniczą
Gdy tylko nasz wniosek o doręczenie nakazu zapłaty lub przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty zostanie uwzględniony, możemy doprowadzić do umorzenia egzekucji. Tu również warto skorzystać z pomocy specjalisty, bowiem komornik niemal na pewno obciąży kosztami egzekucji dłużnika. Można jednak doprowadzić do sytuacji, w której to wierzyciel zostanie obciążony kosztami egzekucji. Komornik może sam wydać takie postanowienie, a w przypadku gdy jest ono niekorzystne dla dłużnika może je zmienić sąd, po złożeniu stosownej skargi na czynność komornika. Tego rodzaju koszty mogą być bardzo duże – od kilkuset złotych, do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Poniżej przykłady:
Odzyskanie zajętych środków
Gdy wszystkie powyższe etapy postępowania zakończymy powodzeniem i finalnie doprowadzimy do oddalenia powództwa lub umorzenia postępowania przed sądem, możemy przystąpić do odzyskiwania środków, jakie komornik zdążył zająć dłużnikowi w czasie egzekucji. Szanse na to są bardzo duże. Przeważnie wymaga to pozwania banku czy firmy windykacyjnej, a wynik wygląda tak:
Podsumowanie
Jeżeli nie otrzymałeś pisma z sądu, zostało ono wysłane na nieaktualny adres lub ktoś odebrał je za Ciebie i nie przekazał, a masz zajęcie komornicze – nie zwlekaj – działaj! Pozyskaj zdjęcia akt sprawy i niezwłocznie napisz do nas. BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę i nakreślimy właściwą ścieżkę działania. Zajmiemy się komornikiem i sprawą w sądzie. Na koniec – odzyskamy Twoje pieniądze. Mamy setki wygranych spraw tego typu, a wiele z nich znajdziesz w dziale wyroki.