Spis treści
Czy list od komornika musi oznaczać kłopoty? Okazuje się, że nie zawsze. W ostatnim miesiącu otrzymaliśmy od Was kilkadziesiąt maili z pytaniami, które można podsumować krótko: „O co !@#$% chodzi !?” I faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda groźnie, okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny…
O co chodzi?
Firma windykacyjna GetBack S.A., działająca na zlecenie różnych funduszy, wymyśliła sobie, że skoro ich wezwania do zapłaty nie na wszystkich robią wrażenie, to jeśli zatrudnimy komornika sądowego, który przygotuje swoje DORĘCZENIE, okrasi je kilkoma artykułami i paragrafami, dołączy do tego obszerną broszurkę co się może wydarzyć gdy nie zapłacisz i okrasi to pieczątką z orzełkiem – to już MUSI zasiać panikę w szeregach dłużników, którzy ze strachu zaczną natychmiast płacić, bo przecież „mają już komornika„.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO!
Moc prawna tego pisma jest ŻADNA. Nie oznacza ono wszczęcia egzekucji komorniczej, nie oznacza nawet, że wierzyciel jest w posiadaniu jakiegokolwiek tytułu wykonawczego, wówczas z pewnością rzekomy dłużnik otrzymałby zupełnie inne pismo od komornika. Nie oznacza, że musisz cokolwiek płacić, nie oznacza też, że komornik zaraz zajmie Twoje konto, pensję i przyjdzie do domu po telewizor. Oznacza natomiast, że Twoja sytuacja jest w tym momencie… bardzo dobra!
Jakie wnioski można wyciągnąć z takiego pisma?
– Twoim aktualnym wierzycielem jest fundusz,
– jeżeli byłeś dłużnikiem banku – to już nie jesteś,
– jeżeli toczy się jeszcze egzekucja komornicza na rzecz banku – to już dawno powinna być umorzona;
– fundusz NIE MA jeszcze tytułu wykonawczego, czyli nie może nasłać na Ciebie komornika;
– najpewniej sprawa jest w e-Sądzie i wkrótce otrzymasz Nakaz zapłaty z Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie
– najważniejsze – to idealny moment aby podjąć obronę i pozbyć się tego długu
Co robić, a czego nie należy robić?
– nic nie płacić – skąd masz mieć pewność że podana w wezwaniu kwota jest prawidłowa?
– nie podpisywać żadnych ugód, porozumień itp – to może zaprzepaścić szanse na wygraną i pozbycie się długu w sądzie
– nie dzwonić na podaną infolinię Rzecznika Praw Dłużnika – szczegóły poniżej
– odbierać całą korespondencję jaka przychodzi, nic nie przegapić, szczególnie listy z sądu – to uniwersalna i podstawowa zasada w każdym przypadku
– założyć sobie konto podstawowe w e-Sądzie ( https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaWybor.aspx ) i kontrolować czy są wydał jakiś nakaz zapłaty przeciwko Tobie, jeżeli tak – natychmiast go pobierz i wyślij do nas – istotne szczególnie gdy zmieniałeś adres zamieszkania od czasu zaciągnięcia zobowiązania
Dyskusja na temat tego artykułu na naszym Facebooku
Czy to w ogóle jest legalne?
Komornik, w tym wypadku Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi – Kamil Pietrasik, podejmując takie zlecenie „doręczyciela” działa w oparciu o:
Art. 21. [Dodatkowe zajęcie] – Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji
1. Komornikowi nie wolno podejmować dodatkowego zajęcia lub zatrudnienia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków albo mogło uchybiać powadze wykonywanego zawodu.
2. Dodatkowe zatrudnienie komornik może podjąć za zgodą prezesa właściwego sądu apelacyjnego i rady izby komorniczej.
3. O zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia komornik zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej. Prezes tego sądu w terminie tygodniowym może sprzeciwić się podjęciu tego zajęcia.
Czyli niby można, ale…
Co w tym postępowaniu budzi nasze wątpliwości:
– czy komornik uzyskał zgodę prezesa sądu apelacyjnego?
– czy komornik uzyskał zgodę rady izby komorniczej?
– czy komornik powiadomił w/w instytucje o zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia?
– cytat: „POSTANOWIENIE – Komornik Sądowy […] , w sprawie prowadzonej na wniosek Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna” – skąd się wziął RB, gdy wnioskodawcą jest GetBack S.A., działający na zlecenie Open Finance NSFIZ ?
– pismo wysłane przez komornika opatrzone jest pieczęcią z orłem, oznacza to, że komornik działa niejako w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej; czy w takim razie ma prawo posługiwać się tą pieczęcią wykonując zwykłą działalność gospodarczą?
– nie będziemy już zaglądać Panu komornikowi do kieszeni i pytać czy odprowadził od tej transakcji VAT…
Nie mamy czasu aby dalej drążyć temat, jeżeli ktoś z Was ma ochotę – ma już punkty zaczepienia.
Jak odróżnić pismo o wszczęciu egzekucji od takiego „straszaka”?
Oczywiście można zagłębić się w treść pisma. Jest jednak prostszy sposób, mianowicie oznaczenie sygnatury. Sprawy egzekucyjne mają oznaczenie „Km” np. Km 1234/15.
Straszaki mają oznaczenie „Kmn” np. Kmn 1234/15.
A może zadzwonić / napisać do Rzecznika Praw Dłużnika?
Na końcu wezwania do zapłaty zamieszczona jest zgrabna tabelka:
Sprawdzamy zatem, co to za instytucja, która dba o prawa dłużnika. Wchodzimy na ich stronę internetową:
„Taka ładna, amerykańska...”. Najważniejsze jest jednak na dole, w stopce:
Rzecznik Praw Dłużnika stanowi odrębną jednostkę organizacyjną GetBack S.A. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław, KRS: 0000413997, REGON: 021829989, NIP: 899-27-33-884, którego akta rejestrowe przechowuje Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy KRS, wysokość kapitału zakładowego 4.000.000,00 zł (opłacony w całości). Właścicielem serwisu www.rzecznik-dluznika.pl jest GetBack S.A.
Także jeśli chcecie aby Waszych praw w sporze z GetBack bronił… GetBack,
to śmiało dzwońcie, piszcie. Życzymy powodzenia!
Podsumowując:
Jeżeli dostałeś takie pismo: nie musisz na nie reagować, nie obawiaj się komornika – to nie jest wszczęcie egzekucji, czekaj na nakaz zapłaty z sądu, a następnie natychmiast się z nami skontaktuj lub podejmij obronę we własnym zakresie. Na tym etapie jest duża szansa wygranej w sądzie i pozbycia się długu.