Komornik Sądowy Kamil Pietrasik dorabia jako “listonosz” na zlecenie firmy windykacyjnej GetBack S.A.

Komornik doręcza wezwania do zapłaty na zlecenie GetBack S.A.
Komornik doręcza wezwania do zapłaty na zlecenie GetBack S.A.

Czy list od komornika musi oznaczać kłopoty? Okazuje się, że nie zawsze. W ostatnim miesiącu otrzymaliśmy od Was kilkadziesiąt maili z pytaniami, które można podsumować krótko: “O co !@#$% chodzi !?” I faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda groźnie, okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny…

O co chodzi?

Firma windykacyjna GetBack S.A., działająca na zlecenie różnych funduszy, wymyśliła sobie, że skoro ich wezwania do zapłaty nie na wszystkich robią wrażenie, to jeśli zatrudnimy komornika sądowego, który przygotuje swoje DORĘCZENIE, okrasi je kilkoma artykułami i paragrafami, dołączy do tego obszerną broszurkę co się może wydarzyć gdy nie zapłacisz i okrasi to pieczątką z orzełkiem – to już MUSI zasiać panikę w szeregach dłużników, którzy ze strachu zaczną natychmiast płacić, bo przecież “mają już komornika“.

Doręczenie pisma przez komornika sądowego na rzecz GetBack SACo Ci grozi? Strach się bać!Wezwanie do zapłaty przysłane przez komornika Wezwanie do zapłaty przysłane przez komornika Postanowienie komornika, koszty pisma opłacił GetBack Postanowienie komornika, koszty pisma opłacił GetBack

NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

Moc prawna tego pisma jest ŻADNA. Nie oznacza ono wszczęcia egzekucji komorniczej, nie oznacza nawet, że wierzyciel jest w posiadaniu jakiegokolwiek tytułu wykonawczego, wówczas z pewnością rzekomy dłużnik otrzymałby zupełnie inne pismo od komornika. Nie oznacza, że musisz cokolwiek płacić, nie oznacza też, że komornik zaraz zajmie Twoje konto, pensję i przyjdzie do domu po telewizor. Oznacza natomiast, że Twoja sytuacja jest w tym momencie… bardzo dobra!

Jakie wnioski można wyciągnąć z takiego pisma?

– Twoim aktualnym wierzycielem jest fundusz,
– jeżeli byłeś dłużnikiem banku – to już nie jesteś,
– jeżeli toczy się jeszcze egzekucja komornicza na rzecz banku – to już dawno powinna być umorzona;
– fundusz NIE MA jeszcze tytułu wykonawczego, czyli nie może nasłać na Ciebie komornika;
– najpewniej sprawa jest w e-Sądzie i wkrótce otrzymasz Nakaz zapłaty z Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie
– najważniejsze – to idealny moment aby podjąć obronę i pozbyć się tego długu

Co robić, a czego nie należy robić?

– nic nie płacić – skąd masz mieć pewność że podana w wezwaniu kwota jest prawidłowa?
– nie podpisywać żadnych ugód, porozumień itp – to może zaprzepaścić szanse na wygraną i pozbycie się długu w sądzie
– nie dzwonić na podaną infolinię Rzecznika Praw Dłużnika – szczegóły poniżej
– odbierać całą korespondencję jaka przychodzi, nic nie przegapić, szczególnie listy z sądu – to uniwersalna i podstawowa zasada w każdym przypadku
– założyć sobie konto podstawowe w e-Sądzie ( https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaWybor.aspx ) i kontrolować czy są wydał jakiś nakaz zapłaty przeciwko Tobie, jeżeli tak – natychmiast go pobierz i wyślij do nas – istotne szczególnie gdy zmieniałeś adres zamieszkania od czasu zaciągnięcia zobowiązania

Dyskusja na temat tego artykułu na naszym Facebooku

Czy to w ogóle jest legalne?

Komornik, w tym wypadku Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi – Kamil Pietrasik,  podejmując takie zlecenie “doręczyciela” działa w oparciu o:

Art. 21. [Dodatkowe zajęcie] – Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji

1. Komornikowi nie wolno podejmować dodatkowego zajęcia lub zatrudnienia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków albo mogło uchybiać powadze wykonywanego zawodu.

2. Dodatkowe zatrudnienie komornik może podjąć za zgodą prezesa właściwego sądu apelacyjnego i rady izby komorniczej.

3. O zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia komornik zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej. Prezes tego sądu w terminie tygodniowym może sprzeciwić się podjęciu tego zajęcia.

Czyli niby można, ale…

Co w tym postępowaniu budzi nasze wątpliwości:

– czy komornik uzyskał zgodę prezesa sądu apelacyjnego?
– czy komornik uzyskał zgodę rady izby komorniczej?
– czy komornik powiadomił w/w instytucje o zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia?
– cytat: “POSTANOWIENIE – Komornik Sądowy […] , w sprawie prowadzonej na wniosek Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna” – skąd się wziął RB, gdy wnioskodawcą jest GetBack S.A., działający na zlecenie Open Finance NSFIZ ?
– pismo wysłane przez komornika opatrzone jest pieczęcią z orłem, oznacza to, że komornik działa niejako w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej; czy w takim razie ma prawo posługiwać się tą pieczęcią wykonując zwykłą działalność gospodarczą?
– nie będziemy już zaglądać Panu komornikowi do kieszeni i pytać czy odprowadził od tej transakcji VAT…

Nie mamy czasu aby dalej drążyć temat, jeżeli ktoś z Was ma ochotę – ma już punkty zaczepienia.

Jak odróżnić pismo o wszczęciu egzekucji od takiego “straszaka”?

Oczywiście można zagłębić się w treść pisma. Jest jednak prostszy sposób, mianowicie oznaczenie sygnatury. Sprawy egzekucyjne mają oznaczenie “Km” np. Km 1234/15.

Straszaki mają oznaczenie “Kmn” np. Kmn 1234/15.

Sygnatura Kmn - nie musisz się martwić
Sygnatura Kmn – nie musisz się martwić

A może zadzwonić / napisać do Rzecznika Praw Dłużnika?

Na końcu wezwania do zapłaty zamieszczona jest zgrabna tabelka:

Pismo GetBack - Rzecznik Praw Dłużnika
Pismo GetBack – Rzecznik Praw Dłużnika

Sprawdzamy zatem, co to za instytucja, która dba o prawa dłużnika. Wchodzimy na ich stronę internetową:

źródło - www.rzecznik-dluznika.pl
źródło – www.rzecznik-dluznika.pl

Taka ładna, amerykańska...”. Najważniejsze jest jednak na dole, w stopce:

źródło - www.rzecznik-dluznika.pl
źródło – www.rzecznik-dluznika.pl

Rzecznik Praw Dłużnika stanowi odrębną jednostkę organizacyjną GetBack S.A. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław, KRS: 0000413997, REGON: 021829989, NIP: 899-27-33-884, którego akta rejestrowe przechowuje Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy KRS, wysokość kapitału zakładowego 4.000.000,00 zł (opłacony w całości). Właścicielem serwisu www.rzecznik-dluznika.pl jest GetBack S.A.

Także jeśli chcecie aby Waszych praw w sporze z GetBack bronił… GetBack,
to śmiało dzwońcie, piszcie. Życzymy powodzenia!

Podsumowując:

Jeżeli dostałeś takie pismo: nie musisz na nie reagować, nie obawiaj się komornika – to nie jest wszczęcie egzekucji, czekaj na nakaz zapłaty z sądu, a następnie natychmiast się z nami skontaktuj lub podejmij obronę we własnym zakresie. Na tym etapie jest duża szansa wygranej w sądzie i pozbycia się długu.

 

37 comments

 1. Pan komornik Pietrasik nie ma zgody na takie “dodatkowe zajęcia ”
  Izba komornicza nie wie nic, ani nie posiada wiedzy z Sądu aby ten komornik dostał zgodę na “dodatkowe zajęcia.

 2. A co z art. 4 pkt 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji? To jest podstawa działania komornika a nie art. 21 i jakieś głupie pytania czy ma zgodę czy nie. Może doręczać, to może. Nie ma się nad czym rozwodzić.

  1. Art. 4. – Pieczęć komornika
   1. Komornik używa okrągłej pieczęci urzędowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, wskazującej w otoku pełnioną funkcję, sąd rejonowy, przy którym działa, imię i nazwisko oraz siedzibę kancelarii.

   Co ma piernik do wiatraka?

   1. Może chodziło o to co zawarte jest w art 2 uoksie czyli:
    4. Komornik, poza zadaniami określonymi w ust. 3, ma prawo:
    1) doręczania zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz
    innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty;

 3. Co do pańskiej etyki , jak nazwać człowieka który zachęca ludzi by nie oddawali tego co pożyczyli (czytaj , przywłaszczali – kradli cudzą własność ) . Dawniej honor znaczył wiele , oddawać co pożyczacie było oczywiste. Teraz pan i jemu podobni namawiają by słowo znaczyło tyle co g… , kłamstwo , oszustwo jest dla ludzi pana pokroju na porządku dziennym.

  1. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, ale widać nie czytał Pan całego bloga. Dla takich osób przygotujemy osobny wpis.
   Są ludzie którzy nigdy w życiu nie wzięli kredytu a ściga ich komornik, są tacy którzy wzięli 50 000zł, spłacili 30 000zł a teraz ktoś inny domaga się 90 000zł, itd itd, czy to oznacza, że mają zostać bez pomocy i wylądować pod mostem albo popełnić samobójstwo bo nikt nie chce/nie potrafi im pomóc?

  2. Nie zauważyłem żeby na tym portalu zachęcano kogoś do nieoddawania długów. Za to ja wszystkich dłużników serdecznie do tego zachęcam. Lichwa to rak ludzkości i należy ją zwalczać wszelkimi możliwymi sposobami. Skoro tak zwane „państwo”, które łupi niemiłosiernie podatkami swoich obywateli, nie potrafi lub nie chce chronić ich przed różnego rodzaju zmyślnymi przekrętami, to ktoś inny musi to robić. Jestem przekonany, że rynek antywindykacyjny w Polsce rozwinie się równie szybko jak rynek windykacyjny. Jest akcja, to będzie i reakcja. Jeśli na przykład taka niemiecka f-ma EOS zarabia w Polsce na długach 115 mln EURO rocznie, to jest to biznes czy zwykłe złodziejstwo ? Bo dla mnie to drugie. EOS nikomu nie pożycza pieniędzy, tylko kupuje za bezcen wierzytelności w pakietach i zarabia na tym krocie. Czy takie działanie jest etyczne ?

 4. Więc najpierw udzielał Pan kredytów ludziom a teraz uważa Pan, że wszyscy zostali oszukani przez Banki???
  Podoba mi się ten wpis na Pana stronie:

  O TYM, DLACZEGO WIERZYCIELOWI BĘDZIE
  BARDZO TRUDNO ŚCIĄGNĄĆ W TEJ SYTUACJI JAKIEKOLWIEK ŚRODKI OD DŁUŻNIKA I
  JAK MU TO ZADANIE UTRUDNIĆ – WKRÓTCE NA ANTYWINDYK.PL
  Po prostu genialne.
  W ten sposób każdy kto bierze kredyt, na tv, samochód, wycieczkę, hipoteczny, dzięki Pana pomocy może to anulować. Tylko, że wtedy ten ktoś jest oszustem lub po prostu złodziejem.
  Też mam kredyt i go spłacam. A jeśli coś się stanie po drodze, to zrobię wszystko, żeby nikt nie uznał mnie za złodzieja i oddam moje zobowiązanie.
  Miłego dnia, Panie dwulicowy.

 5. Witam. Mam taki problem. w 2007 roku wziełam ktedyt. wiekszośc kredytu spłaciła,.Ale straciłam pracę i pozostało mi do spłaty 800 zł. od tamtej pory nie pracuję w 2011 roku miałam komornika , który nie miał z czego ściągnąc nalezności i umozył postępowanie. Ten dług wykupił Kruk i teraz chce abym zapłaciła przeszło 1800 zł . niestety nie dostałam od nich żadnego pisma. tydzień temu dostałam pismo z sądu ze 16 .02.2016 roku ma odbyć się sparwa sądowa. co mam robić?? Bardzo proszę o pomoc.

 6. Witam.
  Mam pytanie trochę z innej beczki Raifeisen Polbank sprzedał mój dług (a dokładnie kredyt który został wypowiedziany) Firmie Open Finance miałem problemy finansowe w co teraz nie ma sensu się zagłębiać pytanie brzmi czy GetBack może prowadzić windykacje z majątku mojej żony oczywiście mamy wspólnotę i żona wyraziła zgodę na kredyt jednak zakaz zapłaty i klauzula wykonalności wystawione jest tylko na mnie. Ewentualnie czy GetBack może uzyskać klauzulę wykonalności na żonę. Czy podpis żony na umowie kredytu jest wiążący także dla firmy która kupiła mój dług?
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

  1. Jeżeli na razie nakaz i klauzula są wyłącznie na Pana to nie może prowadzić egzekucji z majątku żony, ale jeżeli żona wyrażała zgodę na kredyt a oni o tym wiedzą, to mogą uzyskać tytuł wykonawczy również na żonę. Pytanie, czy już Pan odebrał nakaz zapłaty z sądu na rzecz Open Finance?

   1. Niestety tak sprawa ciągnie się od ponad roku miałem również inne sprawy komornicze byłem w takim dołku, że nie reagowałem na ich pisma i nakazy nie podejmowałem żadnych negocjacji sprawa jest u komornika teraz moja sytuacja się znacznie poprawiła pracuję za granicą o czym oni oczywiście nie wiedzą, chciałbym powoli zacząć regulować swoje zobowiązania aby wyjść na prostą co nie oznacza, że dam się obedrzeć ze skóry, miałem nadzieje, że da się coś jeszcze ugrać na moją korzyść w końcu oni zakupili ten dług za ułamek jego wartości. Wracając do mojej żony to myślę, że gdyby mieli taką wiedzę o podpisaniu przez nią zgody na kredyt to już dawno by się za to wzieli.

 7. Witam, mam akurat z nimi do czynienia, nabyli mój dług po umorzeniu u komornika w 2011 roku, nagle pojawił się pan , zostawił ulotkę, oddzwoniłam , owy pan robił akurat zakupy w netto, stwierdził,że odezwie się później bo nie ma papierów przed nosem i cisza, za to jego poplecznicy wydzwaniają, piszą natrętnie i nachalnie,z groźbami, nawet rozmawliali z moim nieletnim synem uporczywie twierdząc,że rozmawiają ze mną, sms codzienie dostaję, mimo twierdzeń z mojej strony, że podam ich o nękanie, nadal nic sobie z tego nie robią, wysłali do mnie jedno pismo zwykłym listem i to tyle, chętnie bym was zatrudniła, ale nie stać mnie na to, aby raz na zawsze takim firmom utrzeć nosa, bo takich jak ja jest wielu.Zaczyna się niewinnie, wziąć kredyt w Getin Bank a po dwóch miesiącach zrywają z tobą umowę , bo zamiast na 15 zapłacisz ratę na 30 no fajnie……….

  1. Proszę być twardą jak skała, nie reagować, czekać aż pójdą do sądu, jak otrzyma Pani nakaz zapłaty z sądu – natychmiast się do nas zgłosić i podesłać skan pozwu i nakazu. Namiary w dziale KONTAKT.

   1. nakaz zapłaty z e-sądu był już w 2011 roku, nie mam tych dokumentów już nawet z prostej przyczyny, wyrok bez pieczątek nie wydawał mi się wtedy wiarygodny, choć wiem,że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku

 8. Witam byłem na małym zakręcie życiowym i przestałem płacić rachunki w plusie za tel wobec czego musiałem zapłacić karę umowna za rozwiązanie ok 1300 PLN i o taką kwotę po pewnym czasie upominala się kancelaria adwokacka Pana Zajączka w imieniu Polkomtel i taką
  kwotę otrzymali na wskazane konto. Po prawie roku odezwał się get Beck który w imieniu Universum który wykupił od Polkomtela niby mój dług i zadali ciut wyższej kwoty za wspomniane zerwanie umowy oczywiście byłem oburzony i kazalem ogarnąć im się w papierach nie płacąc a teraz z pensji prawie 3 tys zabrał mi komornik sądowy z łodzi i każe mi samemu sobie dochodzić z wierzycielami naprawdę super tydzień przed świętami…

 9. mam troche inny problem. Mąż przed laty bedąc w ciagu alkoholowym wziął kredyt w sigma banku. Pojęcia nie mam jak go splacal, a ponoć splacal. Było to w 2006 roku chyba, a jakis tydzien temu do domu gdzie jest zameldowany mąz, zapukało dwóch panów z walizkami. Nie wiem czy ktoś im w ogóle otworzyl, niemniej jednak do mieszkania nie weszli, ale zostawili list w skrzynce, który dostarczono mi.Mąż dopiero co wyjechal zza granicę do pracy. Przestraszylam sie i zadzwonilam pod podany nr tel zeby sie dowiedziec o co w ogóle chodzi bo w liscie zadnej info. Pani poinformowala mnie ze do splaty jest 12500 dla firmu windykacyjnej Best. Znalazlam nr w necie do tego Basta i po wielu upowaznieniach itp zaczeli mnie informowac. No ale zadzwonilam jeszcze raz do kancelarii komorniczej z info ze nie mieliśmy zadnych wczesniej pism i ze sie ze 4 lata temu przeprowadzilismy, a on na to ze pismo wyslane bylo w sierpniu a ze nie wróciło to znaczy że dostarczone. Wiec mu tłumacze jak komu dobremu że przeprowadzka ze nie mieszkamy pod adresem na który przychodzi od nich korespondencja itp a on swoje.W końcu zaczął mi grozić ze przyjdzie zając agd jesli nie wplace 1500 zl. Mam taka nerwice ze boję sie polozyć spac. oje pytanie: czy on tak moze sobie wejśc i zabrac co mu sie podoba.Chcemy placić ale 1500/ Moja wyplata to 1300 🙁 A w ogóle to ja tez mam zasądzone alimenty na dzieci od meża w wysokosci 350 x 3. A jak będę w pracy a dzieci same w domu to czy on moze wejsc? Boje sie

 10. Skoro był RAIFFEISEN to dług nie został sprzedany a GetBack jedynie świadczy im usługę windykacji – i to z udziałem podwykonawcy :).

  1. Dług sprzedany na 100%, mamy cesję wierzytelności. Po za tym w treści wezwania jest wyraźnie napisane, że GetBack działa na zlecenie Open Finance NSFIZ.

   Co ciekawe, w wielu sprawach różnych klientów pojawia się Raiffeisen, tak jakby ktoś zapomniał w szablonie edytować wierzyciela…

 11. temat ciekawy ale już wałkowany i opisywany na innym blogu zaczynającym się na a…
  Tak troszkę nie macie pomysłów na bloga – wpisów jest mało i wtórne
  Pozdrawiam

  1. Jeśli dostajemy kilkadziesiąt maili z pytaniami na ten temat tzn. że chyba jednak nie wszyscy wiedzą co robić, zamiast pisać każdemu z osobna lepiej zamieścić o tym wpis. A pomysłów i tematów nie brakuje, brakuje jedynie czasu.

 12. Bardzo Dobre sposoby, jak ktoś pożycza pieniądze i nie oddaje to każda metoda dobra żeby oddał! Generalnie brak zwrotu pieniędzy powinien być traktowany jako zwykła Kradzież…

   1. Witam,
    rok temu komornik umorzył egzekucję /nieściągalność, sądowy wpis do rejestru dłużników/ , w tym roku wierzyciel znów złożyl wniosek i komornik doszukał się 15-letniego auta, gdzie współwłaścicielem w 10% był dłużnik a w 90 % jego syn. Syn auto sprzedał 2 lata temu osobie fizycznej na części, jednak nabywca go nie przerejestrował…Te 10% było darowizną/ z uwagi na OC, syn nie miał zniżek/, z rejestracją w US, dłużnik ma ten dokument.Wartość auta na dzień dzisiejszy to około 1300 zł. Na dzień sprzedaży dłużnik nie miał egzekucji komorniczej.
    Czy wystarczy go komornikowi wysłać ? co zrobić jak auta już nie ma nawet syn w posiadaniu ?Nie wiem czy syn po latach ma jeszcze tę umowę…

     1. Dziękuję,
      czy ma znaczenie fakt, że korespondencja od komornika przyszła zwykłym listem ???
      to zadłużenie /chyba w momencie cesji przez Debt Trading było przedawnione/ jest z 2012 r. pierwszy raz było windykowane w 2013 r /umorzenie/, drugi raz w 2015 r w maju/umorzenie/ i teraz znów od tego samego co ostatnio “K” – nowa egzekucja, ze znalezionym gdzieś autem, które zostało sprzedane w 2014 r.
      Może udałoby się coś z tym zrobić ? na xero “nakazu zapłaty z e-sądu” jest na dole adnotacja: doręczono w trybie art. 139 k.p.c na adres …(…)
      dłużnik ma skrytke na poczcie, do skrzynki trafia tylko awizo, o ile trafiło w ogóle…

  1. a jak nikt niczego nie pożyczał i nic nikomu nie jest winien a straszy go GetBack i inni oszuści to co, pajacu? na drzewo. NA DRZEWO!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.