Zakres działalności: Negocjacje i ugody
Negocjacje z wierzycielami można skutecznie prowadzić na każdym etapie postępowania – przedsądowego, sądowego oraz po jego zakończeniu. Każdy z tych etapów nieco różni się od siebie w kontekście możliwych rozwiązań. Przetestowaliśmy wiele możliwych wariantów negocjacji, dzięki temu posiadamy sprawdzone sposoby działania. Zmniejszenie kwoty zobowiązania do spłaty to nie wszystko. Istotna jest również kwestia fiskalna.
Profesjonaliści z doświadczeniem
Negocjacje zawsze prowadzą nasi delegowani pełnomocnicy: adwokaci i radcowie prawni. Są oni specjalistami w tej dziedzinie. Posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy w bankowości w działach restrukturyzacji przedsiębiorstw i klientów indywidualnych, dzięki czemu doskonale znają mechanizmy i procedury obowiązujące w bankach i firmach windykacyjnych.
Co możesz uzyskać dzięki negocjacjom z wierzycielem?
Wszystko zależne jest od etapu, na jakim jest Twoja sprawa. Jeśli wiesz, że pojawią się problemy ze spłatą to można wystąpić z wnioskiem o restrukturyzację kredytu. Z kolei ugodę można zawrzeć w sytuacji gdy bank wypowiedział umowę bądź dysponuje już tytułem wykonawczym uprawniającym go do wszczęcia egzekucji.
Bywają sytuacje, w których można znacznie ograniczyć straty finansowe. Nawet w sytuacji, gdzie wierzyciel może wszcząć egzekucję z nieruchomości. Na negocjacje nigdy nie jest za późno. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób je poprowadzić, aby uzyskać maksymalne możliwe korzyści. Dzięki naszym działaniom, nasi klienci zaoszczędzili już łącznie kilka milionów złotych. Zapoznaj się z naszymi artykułami nt negocjacji:
Każda sprawa wyceniana jest indywidualnie i zależna jest od wielu czynników. Każdorazowo wynagrodzenie składa się z kwoty za podjęcie i prowadzenie działań oraz wynagrodzenie za sukces, tzw. success fee. Analiza sprawy jest bezpłatna.
Negocjacje zawsze prowadzą nasi delegowani pełnomocnicy: adwokaci i radcowie prawni. Są oni specjalistami w tej dziedzinie. Posiadają doświadczenie w pracy w bankowości w działach restrukturyzacji przedsiębiorstw i klientów indywidualnych, dzięki czemu doskonale znają mechanizmy i procedury obowiązujące w bankach i firmach windykacyjnych.
Analizę należy zacząć od określenia statusu sprawy oraz określeniu wszystkich możliwych wariantów wyjścia z sytuacji. Jeżeli najlepszym jest ugoda – należy przygotować się do ngocjacji kompletując informacje o posiadanych dochodach, ich źródle, wysokości, posiadanym majątku, jego wartości i zastawach, a także zobowiązaniach oraz bieżących kosztach życia.
Przeważnie negocjacje trwają od 2-3 tygodni do nawet 2 miesięcy. Zależne jest to od wielu czynników. Czasem do negocjacji trzeba podchodzić 2-3 razy, wyczekując odpowiedniego partnera do rozmowy po drugiej stronie…
To zależy od stanu sprawy, tego kto jest wierzycielem i generalnie – od szczegółów danego przypadku. Zasadniczo windykacją nie należy się przejmować – należy skupić się na działaniach, które w danym momencie są naszym głównym celem.
Secondary komentarze