Dostałeś wezwanie do zapłaty z EOS KSI Polska? Przed Tobą bardzo ważna decyzja – czeka Cię ugoda lub proces sądowy. Dziś podpowiemy, kiedy warto zawrzeć ugodę z EOS, a kiedy podjąć obronę w sądzie.
Spis treści
EOS kupuje długi
W ostatnich miesiącach EOS 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny kupił bardzo duży pakiet wierzytelności czyli długów od kilku banków. Chodzi o BZ WBK ( obecnie Santander Bank), Alior Bank, BGŻ BnP Paribas i inne. Są to głównie wierzytelności zabezpieczone hipotecznie, ale także zobowiązania gotówkowe. Jeżeli miałeś niespłacony kredyt hipoteczny lub gotówkowy w banku, to jest szansa że EOS kupił lub kupi Twój dług. Czy to dobra informacja? Zdecydowanie tak!. O tym pisaliśmy już w artykule: Czy bank może sprzedać mój dług? Tak, ale możesz na tym tylko zyskać!
EOS kupuje długi, w których umowy zostały już wypowiedziane, niezależnie od tego, na jakim etapie była Twoja sprawa w banku. Czy było to dopiero wezwanie do zapłaty po wypowiedzeniu umowy czy też sprawa jest już w trakcie procesu sądowego z bankiem. Procedura postępowania jest jednak zawsze taka sama.
Wezwanie do zapłaty od EOS KSI Polska
EOS KSI Polska sp z o.o. jest firmą windykacyjną działającą na zlecenie funduszu EOS 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, który to formalnie skupuje długi od banków. EOS KSI działa także na zlecenie innych funduszy sekurytyzacyjnych np. Aneto NSFIZ. Prowadzą windykację: wysyłają pisma, dzwonią, sms-ują.
Z chwilą gdy EOS kupi Twój dług, otrzymasz wezwanie do zapłaty, takie jak poniżej:
Znajdziesz w nim informacje, ile wg firmy windykacyjnej wynosi aktualnie Twój dług oraz zachętę do polubownego rozwiązania sprawy przez zawarcie ugody. Na odwrocie znajdziesz rozliczenie Twojego rzekomego długu z podziałem na kapitał, odsetki i koszty, a także informację do jakich rejestrów trafią Twoje dane, jeżeli nie spłacisz swojego zobowiązania czyli klasyczny straszak i motywator do kontaktu. Pozostaje pytanie, co robić, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty z EOS KSI Polska? Masz dwie opcje:
Ugoda z EOS KSI Polska
Długi niezabezpieczone
Jeżeli Twój dług dotyczy limitu w koncie, karty kredytowej czy kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia, możliwa jest jednorazowa spłata z umorzeniem części zobowiązania lub też spłata w systemie ratalnym. Przed zawarciem jakiegokolwiek porozumienia, należy jednak dokładnie ustalić pochodzenie długu, zweryfikować jego wysokość i zasadność spłaty. Ocenić realne szanse na pozbycie się zadłużenia w drodze procesu sądowego. Wreszcie – przeanalizować swoje możliwości finansowe i poprowadzić skuteczne negocjacje. Warto zlecić to specjalistom.
Długi zabezpieczone hipotecznie
Jeżeli EOS zarządza Twoim długiem zabezpieczonym hipotecznie, a Ty rozważasz jego spłatę, to masz szczęście. Miałem okazję prowadzić już rozmowy negocjacyjne z EOS w kilku sprawach i mogę powiedzieć jedno. Dział Zarządzania Wierzytelnościami Zabezpieczonymi kierowany jest przez bardzo rozsądnego człowieka, dlatego możliwe jest wynegocjowanie korzystnej dla Ciebie ugody. Jaka to korzystna ugoda? Taka, w której mimo, że Twój dług wynosi znacznie więcej niż wartość nieruchomości, która jest jego zabezpieczeniem – możesz pozbyć się całości długu, a w niektórych sytuacjach – zostaną Ci jeszcze jakieś środki, jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości. W negocjacjach kluczowe jest wypracowanie kwoty, która zadowoli i pogodzi obie strony. Jeżeli zakładasz sprzedaż nieruchomości celem pozbycia się zadłużenia lub planujesz jednorazową spłatę z umorzeniem części zobowiązania – napisz do nas. Wynegocjujemy dla Ciebie korzystną ugodę z EOS KSI Polska. Co jednak zrobić, jeżeli nie możesz lub nie chcesz pozbywać się zadłużonej nieruchomości?
Nakaz zapłaty lub pozew z EOS KSI Polska
Jeżeli sprzedaż nieruchomości nie wchodzi w grę i nie dysponujesz kwotą, która zadowoliłaby wierzyciela przy jednorazowej spłacie zobowiązania nawet z umorzeniem części zobowiązania – pozostaje obrona w sądzie. EOS kilka razy wezwie Cię do zapłaty, może wysłać windykatora terenowego, ale jeżeli nie uzyska dobrowolnej spłaty – w końcu skieruje sprawę do sądu. Nie może bowiem rozpocząć egzekucji z nieruchomości czy majątku dłużnika bez prawomocnego tytułu wykonawczego czyli wyroku lub nakazu zapłaty. W takiej sytuacji, gdy tylko otrzymasz pismo z sądu – należy podjąć skuteczną obronę, zmierzającą do oddalenia powództwa w całości, co oznacza z kolei, że nie musisz spłacać rzekomego długu. Prowadzimy aktualnie kilka tysięcy takich spraw z bankami i funduszami, a blisko 900 zakończyliśmy już wygraną. Dowody naszej skuteczności znajdziesz w dziale WYROKI. A poniżej mała próbka możliwości i niektóre wygrane w sprawach z EOS:
Cesja wierzytelności w trakcie procesu sądowego z bankiem
Zdarza się także, że bank, z którym prowadzisz już spór w sądzie – w trakcie procesu sprzeda Twój dług do funduszu. W takiej sytuacji również otrzymasz wezwanie do zapłaty od EOS KSI Polska i również na tym etapie jest możliwość zawarcia ugody. Najpewniej nastąpi kontakt z Twoim pełnomocnikiem lub bezpośrednio z Tobą, jeżeli nie masz pełnomocnika.
Dostajesz wezwanie do zapłaty lub pozew z EOS KSI – co robić?
Gdy tylko otrzymasz wezwanie do zapłaty lub pozew – napisz do nas. BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sytuację i wspólnie opracujemy najlepszą dla Ciebie ścieżkę działania. Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Niekiedy najlepsza będzie ugoda i polubowna spłata, innym razem jedyną lub najlepszą możliwością pozostaje obrona w procesie. Trzeba uwzględnić sytuację majątkową, finansową, aktualne dochody jak i wydatki i zobowiązania.